Regaty UNITY LINE.

 

I REGATY BAKISTA CUP - 2013

 

SPRAWOZDANIE i WYNIKI

 z BAKISTA CUP - REGATY  PO ZACHODNIOPOMORSKIM SZLAKU  ŻEGLARSKIM

  Świnoujście – Kołobrzeg- Darłowo - Dziwnów   – Świnoujście

30 czerwiec – 05  lipiec 2013 roku

 

 

Bakista Cup Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zakończone

 

W dniu 5 lipca w godzinach nocnych jachty weszły do Dziwnowa. „Morski Patrol” przepłynął most zwodzony dokładnie o północy. Ciągle czekała na nas grochówka, niestety nie zdążyliśmy na uroczyste otwarcie nowej mariny. O godzinie 08.30 spotkaliśmy się z Burmistrzem Dziwnowa Grzegorzem Jóźwiakiem, który wręczył puchary i nagrody za etap Darłowo – Dziwnów dla zwycięzców we wszystkich grupach.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

Grupa I KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

Grupa II KWR – „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem

Grupa III KWR – „Johanna” z kpt. Piotrem Parzym

Grupa IV ORC – „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim

Grupa V Oldtimery – „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą

Grupa VI bez pomiarów – „Scorpena” z kpt. Cezarym Szymańskim

Grupa VII bez pomiarów – „Horyzont One” z kpt. Jędrzejem Kocewiczem

Pierwsza na mecie etapu bezwzględnie była „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim, drugi „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, a trzeci „Horyzont One” z kpt. Jędrzejem Kocewiczem.

Przy okazji zaproponowałem uzupełnienie mariny o większą ilość sanitariatów oraz połączenie opłaty za postój z opłatą za sanitariaty. Dowiedzieliśmy się także o budowie drugiej mariny i planach żeglarskiej aktywizacji Dziwnowa.

Most w Dziwnowie otwierany jest co dwie godziny, w godzinach parzystych, stąd start do wyścigu do Świnoujścia nastąpił o godzinie 10.30. Z wiatrem 2 do 3 stopni z północnego zachodu, w słońcu, w prawdziwie letnich nastrojach popłynęliśmy do Świnoujścia. Pierwsza wpłynęła załoga „Bryzy 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim

W Świnoujściu o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy  zakończenie regat. Jestem zwolennikiem przedsięwzięć prostych, skutecznych i tanich, stąd zakończenie odbyło się na kei mariny przy burcie „Morskiego Patrolu”. Zaczęło się od rozdania koszulek z logo Bakisty i Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Następnie Wiceprezydent Świnoujścia Joanna Agatowska wręczyła nagrody za I miejsca w poszczególnych grupach w całych regatach.

W grupach zwyciężyli:

I grupa KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

II grupa KWR – „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem

III grupa KWR –„Johana” z kpt Piotrem Parzym

IV grupa ORC – „Bryza 33 z kpt. Tomaszem Piaseckim

V grupa oldtimery – „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą

VI grupa bez pomiarów – „Scorpena” z kpt. Cezarym Szymańskim

VII grupa bez pomiarów – „Lida Fin” z kpt. Markiem Antoniukiem

Wszyscy 101 żeglarze z 34 jachtów  otrzymali od Komandora SEJK „Pogoń” Marka Czaji pamiątkowe certyfikaty.

Kpt. Janusz Charkiewicz wręczył załodze „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim historyczny Puchar „Gryfa Pomorskiego”. Puchar wraca do Muzeum Narodowego, a Marcin otrzymał jego miniaturkę.

Nagrodzono także fotografiami Marka Wilczka w dużym formacie: Urząd miejski w Świnoujściu, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu Zbigniewa Grześkowiaka – armatora „Morskiego Patrolu”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu  oraz załogi „Bryzy 33”, „Antidotum”, „Loxy”, „ White Hawk”, kpt. Zygmunta Kowalskiego oraz współorganizatora regat „Bakistę”.

W drodze losowania obdarowano mnóstwem podarunków od „Bakisty” wszystkie załogi oraz organizatorów regat i instytucje, które je wspomogły.

W trakcie regat po raz kolejny swój kunszt kulinarny zaprezentował Kucharz Regat Marcin Świrzewski. Wyjątkowa owacja na zakończeniu to było podziękowanie za pierogi, kapustę, kiełbaski podawane żeglarzom na keji, obok „Morskiego Patrolu”. Zabrakło nam dużej lodówki, ale to uzupełnimy i Marcin będzie mógł w kolejnych Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim gościć żeglarzy we wszystkich portach. A to poza wrażeniami kulinarnymi oszczędza żeglarzom czas, kłopoty w gotowaniu szczególnie na mniejszych jednostkach oraz mycie garnków i talerzy. To szczególny dobry zwyczaj tych regat.

Za osiągnięcie i praktyczne skuteczne stosowanie uważam też praktykę zastosowaną przez Sędziów Regat Tomasza i Elżbietę Paterkowskich pływanie na silnikach w okresach braku wiatru. Umożliwiło to przeprowadzenie regat na tej długiej trasie.

Jest już wiele pomysłów na II Bakista Cup Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Pierwszy to przedłużenie regat o 2 dni, żeby żeglarze mogli trochę dłużej pobyć w odwiedzanych portach. A drugi to trasa Świnoujście – Dziwnów – Kołobrzeg – Darłowo – Świnoujście. Wtedy mamy duże szanse dotrzymać harmonogramu regat. Wyścig Darłowo – Świnoujście byłby jednym z najdłuższych na naszym wybrzeżu i jednocześnie częściowo wyścigiem nocnym.

Dziękuję Żeglarkom i Żeglarzom za liczny udział w Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Dziękuję „Bakiście”, SEJK „Pogoń”, Związkowi Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, Portom i Miastom Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa i Dziwnowa, Załodze „Morskiego Patrolu”, Załodze
„Nawigatora XXI”, ekipom TV Polskiej, TV Polsat, TV Pomerania, TV  Świnoujście, Polskiemu Radiu, „Kurierowi Szczecińskiemu”, „Głosowi Szczecińskiemu”,  „Żaglom”, „Wiatrowi”, kpt. Januszowi Charkiewiczowi  i portalom internetowym.

Piotr Stelmarczyk, Pełnomocnik Zarządu SEJK „Pogoń” do Spraw organizacji Bakista Cup Regat po zachodniopomorskim szlaku Żeglarskim, 06.07.2013.

Załączam wyniki regat. Załączam fotografie marka Wilczka z ostatniego dnia regat.

Wyniki:

KWR 2013 >>>

OPEN 2013 >>>

ORC 2013 >>>

Punktacja roczna KWR 2013 >>>

 

 

 Regaty w obiektywie

 

Bieżąca relacja z regat

 

29 czerwca 2013 r.

Pod Prezydencką Banderą na Bakista Cup – Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim

Edward Zając, tym razem z załogą, płynie z Ustki, pod słabe i przeciwne wiatry, na Bakista Cup – Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Na rufie jachtu łopocze Prezydencka Bandera, jaką Edek otrzymał od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas Jego spotkania z żeglarzami w dniu 2 maja 2013 r. Z ta banderą popłynie samotnie w roku 2014 przez Atlantyk w Regatach Jester. W Porcie Jachtowym OSiR „Wyspiarz” w Świnoujściu już oczekuje na żeglarzy „Morski Patrol” z jego kapitanem i armatorem Zbigniewem Grześkowiakiem. Będzie statkiem Komisji Sędziowskiej, organizatora regat Piotra Stelmarczyka oraz fotografa Marka Wilczka. W dniu 2 lipca do regat dołączy statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” dowodzony przez kpt.ż.w. Jarosława Łopytę z ekipą Telewizji Pomerania. Motorówka Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu pomoże na starcie regat oraz zapewni miejsce pracy dla ekipy Telewizji Świnoujście.

Dotychczas do regat zgłosili się:

1. Holly II, Edward Zając, Klub Żeglarzy Samotników, grupa VI bez pomiarów, długość 8,26 m.

2. Harry, Henryk Kałuża, JK AZS, Klub Żeglarzy Samotników, Yacht Klub Polski, grupa KWR.

3. Loxa, Władysław Chmielewski, HOM, grupa I KWR.

4. Skorpena, Cezary Szymański, Klub Żeglarzy Samotników.

5. Awior, Edward Szymański, grupa VI bez pomiarów.

6. Wisła, Adam Lisiecki, grupa KWR, zdobywca Pucharu „Gryfa Pomorskiego” w roku 2000.

7. Amajo. Tomasz Żurawińki, SEJK „Pogoń”, grupa VII bez pomiarów.

8. Markiz, Robert Kępczyński, grupa VII bez pomiarów.

9. Bonita, Zygmunt Kowalski, SEJK „Pogoń, Klub Żeglarzy Samotników, Yacht Klub Polski.

10. Falkor, Robert Celt, Yacht Klub Polski.

11. Difur, Józef Chojecki, JKM Joseph Conrad Kołobrzeg, grupa VI bez pomiarów.

12. Polus, Lech Łucki, SKLM LOK, grupa KWR.

13. Bryza 33, Tomasz Piasecki, MKŻ Bryza Goleniów, grupa IV ORC,

14. Bryza Sport, Piotr Buryszek, MKŻ Bryza Goleniów, grupa IV ORC,

15. Ultimus, Witalis Plewa, grupa VIII.

Oczekujemy kolejnych zgłoszeń w Świnoujściu oraz portach etapowych. Swoje zgłoszenie w Kołobrzegu zapowiedział Lech Zajda na 101 – letniej „Wespe”, znakomicie utrzymanym oldtimerze, dumie Gminy Stepnica.

Załączam fotografie "Morskiego Patrolu"

 

 

30 czerwca 2013 r.

Kpt. Jarosław Pokropiński zaprasza żeglarzy do załogi jachtu "Dobry" w Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim.

Przesyłam zdjecia Zbyszka Jagniątkowskiego z otwarcia Bakista Cup - Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim w dniu 30.06.2013.

 

Przesyłam listy startowe Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. W dniu dzisiejszym Wiceprezes Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniew Jagniątkowski oraz Komandor Stowarzyszenia Euro Jachtklubu "Pogoń" Marek Czaja otworzyli pierwsze Bakista Cup Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Na listach startowych widnieje 35 jachtów, na ich pokładach popłynie 101 żeglarzy. Załączam fotografie Marka Wilczka.

Lista startowa Open >>>

Lista startowa KWR >>>

 

1 lipca 2013

 

Przesyłam fotografie Marka Wilczka z pierwszego wyścigu Bakista cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim na trasie Świnoujście - Kołobrzeg. Wiatr zachodni 3 stopnie w skali Beauforta, po godz. 12.00 słabnący do 1-2 stopni. Uczestniczy 35 jachtów ze 101 żeglarzami. Zakończenie wyścigu w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu, godz. 20.00.

Do godziny 21.00 żaden jacht startujący w Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim nie wpłynął na linię mety z powodu bardzo słabych wiatrów. Czekamy na zawodników, pierwsza aktualnie "Bryza 33" jest w odległości 3,50 mili morskiej od Kołobrzegu. Wyścig trwa. Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk.

 

„ Wystartowały I Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim – Bakista Cup

Już w najbliższą środę (tj. 3 lipca) serdecznie zapraszamy do Darłowa, gdzie odbędzie się wyścig o Błękitną Wstęgę Darłowa organizowany w ramach Bakista Cup – Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Jak nas poinformował generalny organizator regat – Piotr Stelmarczyk na listach startowych widnieje 35 jachtów, na pokładach których płynie 101 żeglarzy. W dniu dzisiejszym, załogi te rywalizują ze sobą na trasie: Świnoujście – Kołobrzeg, 2 lipca: Kołobrzeg – Darłowo. W środę (3.07), w samo południe zmagać się będą w wyścigu po redzie portu Darłowo rywalizując ze sobą o Błękitną Wstęgę Darłowa – nagrodę Burmistrza Darłowa. Zapraszamy do kibicowania i dopingowania załóg żeglarskich – 3 lipca, godz. 12:00 – Port Darłowo. Wyścig obserwować będzie można z plaż oraz falochronów portowych. Natomiast o godzinie 18:00 w Porcie Jachtowym Darłowo – ul. Conrada 27 odbędzie się uroczystość dekoracji zwycięzców, koncert szant w wykonaniu darłowskiej grupy „Niezbędny Balast” oraz muzyki folkowej - Zgagafari. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Darłowa, regionu oraz Turystów do wspólnej zabawy w żeglarskim klimacie.”

 

Pozdrawiam serdecznie – Magda Burduk

 

2 lipca 2013 r

W dniu 1 lipca podczas wyścigu Świnoujście - Kołobrzeg zabrakło nam wiatru, pierwszy jacht na mecie "Bryza 33" z kapitanem Tomaszem Piaseckim, z Młodzieżowego Klubu Sportowego "Bryza" w Goleniowie był o godzinie 22.20, drugi "Antidotum" z kpt. Marcinem Mrówczyńskim z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie o godzinie 23.03, a trzeci "Loxa" z kpt. Władysławem Chmielewskim z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie o godzinie 23.30. Ostatni na mecie "Mat" z kpt.Marcinem Karpińskim z Jacht Klubu Marynarki Wojennej "Kotwica" w Świnoujściu był na mecie w dniu 2 lipca o godzinie 07.02.

W dniu 2 lipca o godzinie 08.00 Kucharz Regat Marcin Świrzewski zaprosił żeglarzy na młodą zasmażaną kapustę ze śląska kiełbasą z grilla. Dla zmęczonych żeglarzy ciepły posiłek, po którym nie musieli zmywać, to był znakomity początek dnia.

O godzinie 09.00 żeglarze spotkali się z Prezydentem Kołobrzegu Januszem Gromkiem, Prezesem Zarządu Portu Morskiego Henrykiem Rupnikiem, Kapitanem Portu Kołobrzeg Tadeuszem Wojtasikiem oraz Zastępcą Kapitana Portu Kołobrzeg Janem Świtwickim. Załoga "Bryzy 33 " otrzymała Puchar Prezydenta Kołobrzegu za pierwsze miejsce bez przeliczeń w wyścigu Świnoujście - Kołobrzeg. Trzy pierwsze jachty otrzymały worki zeglarskie z upominkami od Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg. Marina Solna Kołobrzeg uhonorowała upominkami: załogi oldtimerów "Mat" i "Bosmat", samotnego żeglarza Henryka Kałużę oraz mierniczych formuły KWR, Adama Lisieckiego i Andrzeja Sokołowskiego. Przeniesienie tej formuły do Polski, jej udoskonalenia i pomierzenie 105 jachtów to podstawa regat morskich.

Po tym sympatycznym spotkaniu żeglarze wypłynęli na redę Portu Kołobrzeg na start do wyścigu Kołobrzeg - Darłowo. Ale z braku wiatru start został odwołany i na silnikach popłynęliśmy w stronę Darłowa. Sytuacja pogodowa jest dzisiaj dynamicznie zmienna i w pobliżu Gąsek, około 20 mil morskich od Darłowa rozpoczęto wyścig. Pojawiło się słońce powiał wiatr północno - wschodni 2 do 3 stopni w skali Beauforta i zrobiło się wakacyjnie i żeglarsko. Przed nami Darłowo.

 

3 lipca 2013 r.

Przekazuje wyniki Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Informacje i zdjęcia w kolejnych relacjach. Pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk.

Wyniki OPEN >>>

Wyniki KWR >>>

 

 

4 lipca 2013 r.

W pogoni za wiatrem

Żeglarze Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim od początku regat żeglują na słabych, zmiennych wiatrach. Na etapie Kołobrzeg – Darłowo w dniu 2 lipca część trasy przepłynęli na silnikach, a w momencie, kiedy pojawił się silniejszy wiatr wystawiono linię startu i regatowo popłynęliśmy do Darłowa. Na mecie wyścigu pierwsza była załoga „Bryzy 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim z MKŻ „Bryza” Goleniów, drugi „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie, a trzeci „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie. Te trzy załogi to zdecydowana czołówka regat.

W dniu 3 lipca odbył się wyścig na redzie Portu Darłowo. Piękna pogoda, słonecznie, wiatr o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta, liczna publiczność na plażach to był prawdziwy początek wakacji.  Tym razem pierwszy był „Antidotum”, drugi „Bryza 33”, a trzecia „Loxa”.

Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, Dyrektor Zarządu Portu Morskiego Darłowo Waldemar Śmigielski oraz organizatorka pobytu żeglarzy w Darłowie Magdalena Burduk w dniu 3 lipca przyjęli żeglarzy bardzo sympatycznie  muzyką, poczęstunkiem, licznymi nagrodami i upominkami.

Kapitan „Bryzy 33”  otrzymał Puchar Dyrektora ZPM Darłowo za pierwsze miejsce bezwzględnie w wyścigu Kołobrzeg  - Darłowo. Kapitan „Antidotum” zdobył Błękitna Wstęgę Burmistrza Darłowa za zwycięstwo w wyścigu na redzie portu. Żeglarze Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu otrzymali Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasza Bobina za organizację i udział w licznych regatach oraz utrzymanie dwóch pięknych oldtimerach „Mat” i „Bosmat”.

Rozlosowano także cały worek nagród od Firmy „Horyzont”, właściciela sklepów żeglarskich „Bakista” z jednoczesnym zaproszeniem do skorzystania z bardzo wszechstronnej oferty wyposażenia żeglarskiego dostępnej w sklepach „Bakisty”  oraz w sprzedaży internetowej.

Były także upominki dla wszystkich kapitanów oraz wszystkich żeglarzy od Burmistrza Darłowa oraz zaproszenie do ponownego odwiedzenia Darłowa.

W dniu 4 lipca wypłynęliśmy z Darłowa na silnikach w poszukiwaniu wiatru. Poszukiwania te  były skuteczne i płyniemy do Dziwnowa z wiatrem północno – zachodnim około 3 stopni w skali Beauforta.

Piotr Stelmarczyk, „Morski Patrol” rejon Kołobrzegu, 04.07.2013. godz. 14.00.

  

 

Nowy zwyczaj regatowy – śniadanie na kei

W Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zasłużone uznanie żeglarzy zyskał Kucharz Regat Marcin Świrzewski. Marcin od kilku lat gotuje na Regatach Unity Line, ale dotychczas tylko dla załogi „Morskiego Patrolu”. W nowych regatach po nowych marinach udało się wygospodarować fundusze na dwa śniadania dla wszystkich uczestników regat, a było ich ponad 100, w Kołobrzegu i  Darłowie. W Kołobrzegu miała to być kolacja w dniu 1 lipca, ale słabe wiatry spowodowały, że Marcin dopiero na śniadanie 2 lipca mógł zaprosić żeglarzy. Okazało się, że gorąca kapusta z kiełbasą zyskała uznanie, wielu żeglarzy poprosiło o druga porcję, niektórzy wzięli też zapas na wyścig.

Marcin swoje umiejętności kulinarne, a lubi tradycyjną kuchnię polską z dodatkiem doświadczeń kulinarnych z jego podróży po różnych krajach, pokazał także na śniadaniu w Darłowie w dniu 3 lipca. Tym razem były pierogi kilku rodzajów zasmażane ze skwarkami. Ten specjał podał także wcześniej załodze „Morskiego Patrolu” oczekującej na żeglarzy na redzie Darłowa w dniu 2 lipca.

Żeglarze przyjęli to z uznaniem, niektórzy dziękowali Marcinowi za niespodziewane atrakcje kulinarne. A oszczędziło to żeglarzom gotowania i zmywania, co jak wiadomo w  warunkach jachtu jest zawsze sporym kłopotem. A na zakończeniu Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim w Świnoujściu w dniu 5 lipca największą owację otrzymał od żeglarzy oczywiście Kucharz Regat Marcin Świrzewski.

Dziękuje Ci, Marcinie, za wspaniałą nowość w naszych regatach – śniadanie na keji. To będzie znak rozpoznawczy Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, a w miarę możliwości finansowych również innych regat. Marcin przyjmie też zaproszenia od organizatorów innych regat i różnych imprez, które mobilny kucharz urozmaici w sposób smaczny i niespodziewany dla jej uczestników. Dla Marcina nie ma miejsca, gdzie nie mógłby gotować i potrawy, której nie byłby w stanie ugotować. Stara się w swoich potrawach nawiązać do okoliczności, na II Regatach Stepnica ugościł załogę i gości „Kapitana Cooka” zupą rybną.

Mogę podsumować kulinarne wyczyny Marcina stwierdzeniem, iż teraz zapraszam na smaczne regaty.

Piotr Stelmarczyk

 

 

 

 

 

 

 

Komunikat o nagrodach w Bakista Cup – Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim 30.06 – 05.07.2013 r. Świnoujście – Kołobrzeg – Darłowo – Dziwnów – Świnoujście

1 wyścig – Świnoujście – Kołobrzeg, 01.07.2013 r.

Puchar Prezydenta Miasta Kołobrzeg dla bezwzględnie najszybszego jachtu w tym wyścigu, upominki według uznania gospodarzy, losowanie nagród „Bakisty”, wręczenie 01.07 godz. 20.00

2 wyścig – Kołobrzeg – Darłowo, 02.07.2013 r.

3 wyścig na redzie Portu Darłowo, 03.07.2013 r.

Zakończenie obydwu wyścigów w godzinach wieczornych (od 18:00) 03.07.

w Porcie Jachtowym w Darłówku Wschodnim przy ul. Conrada 27 (Marina).

Błękitna Wstęga Darłowa 2013 – nagroda Burmistrza Królewskiego Miasta Darłowa dla najszybszego jachtu, biorącego udział w wyścigu po redzie Portu Darłowo

Nagroda Dyrektora Zarządu Portu Morskiego Darłowo dla Zwycięzcy wyścigu: Kołobrzeg – Darłowo

Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku według uznania fundatora.

Losowanie nagród „Bakisty”

Kambuz Żeglarski

Koncerty: Niezbędny Balast (szanty) oraz Zgagafari (folk)

4 wyścig Darłowo – Dziwnów, 04.07.2013 r. ze względu na długość tego wyścigu zakończenie odbędzie się w dniu 04.07 w godzinach wieczornych lub w dniu 05.07 w godzinach rannych.

Nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Dziwnów dla zwycięzców we wszystkich grupach. Losowanie nagród „Bakisty”.

5 wyścig Dziwnów – Świnoujście 05.07.2013 r.

Zakończenie regat w Porcie Jachtowym OSiR „Wyspiarz” Swinoujscie, godz. 18.00

Nagrody główne - statuetki Bakista Cup – Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim ufundowane przez Prezydenta Miasta Świnoujście dla zwycięzców w VII grupach.

Losowanie nagród „Bakisty”.

Nagroda Dyrektora OSiR „Wyspiarz” Świnoujście według uznania fundatora.

Puchar „Gryfa Pomorskiego” dla załogi jachtu który ukończył regaty w najkrótszym czasie przeliczonym według formuły KWR.

Kolejne informacje już w trakcie regat. Zapraszam do zgłoszeń. Informacje na stronach: www.marinapogon.pl www.marinas.pl www.regatyunityline.strefa.pl

Piotr Stelmarczyk Pełnomocnik Zarządu SEJK „Pogoń” do spraw organizacji Bakista Cup – Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Tel 887166316 email piotr.stelmarczyk@gmail.com

 

 

 

Powrót na stronę główną

 

 

 Bakista Cup - Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim

Z inicjatywy Zbigniewa Jagniątkowskiego, Wiceprezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz gospodarzy marin, od kilku lat budowane są lub modernizowane przystanie żeglarskie w ramach projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Żeby lepiej promować oraz zapoznać żeglarzy z nowymi przystaniami Zbigniew Jagniątkowski zaproponował Piotrowi Stelmarczykowi organizację nowych regat, po przystaniach Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa, Dziwnowa, a potem z powrotem do Świnoujścia. Regaty te prowadzą przez morskie przystanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.

Organizatorem Bakista Cup - Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim jest Stowarzyszenie Euro Jacht Klub „Pogoń” pod patronatem Związku Portów i Przystani Jachtowych, Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku.

Do grona organizatorów regat dołączyła także Spółka z o.o. Horyzont, znana m.in. jako właściciel sklepu żeglarskiego Bakista z główną bazą w Szczecinie. Oferta sklepu to kilkadziesiąt tysięcy produktów najlepszych światowych i polskich producentów, atrakcyjne ceny i jedyny w swoim rodzaju katalog, który można zamawiać również w sieci www.bakista.pl.

W regatach uczestniczyć mogą jachty  posiadające świadectwo pomiarowe KWR lub ORC oraz nie posiadające świadectw pomiarowych.

Jachty zostaną pogrupowane według następujących kryteriów:

- grupa I  –  jachty z pomiarem KWR o współczynniku pow. 1,29,

- grupa II - jachty z pomiarem KWR o współczynniku od 1,2000 do 1.2899,

- grupa III  – jachty z pomiarem KWR o współczynniku do 1,199,

 - grupa IV - jachty z pomiarem ORC,

 - grupa V– oldtimery bez pomiarów wybudowane do dnia 31.12.1977 r.,

- grupa VI- jachty turystyczne bez pomiarów o długości do 8,50 metrów,

 - grupa VII - jachty turystyczne bez pomiarów o długości pow.8,50 metra,

- grupa VIII - jachty towarzyszące, w grupie tej nie będzie klasyfikacji.

Zgłoszenia do wszystkich wyścigów regat na formularzu dostępnym w biurze SEJK „Pogoń”  oraz na www.regatyunityline.strefa.pl można składać lub przesyłać do dnia 27.06.2013 godz.15.00 na adres SEJK „Pogoń”,  ul. Przestrzenna 3, 70-800 Szczecin,  oraz mailem na adres piotr.stelmarczyk@gmail.com. Zgłoszenia będą przyjmowane także w Świnoujściu w dniu 30.06.2013 r. do godz. 20.00.

Do zgłoszenia  należy dołączyć: kopię polisy ubezpieczenia ważnej w Bakista Cup - Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, dowód wpłaty wpisowego, kopię Świadectwa Pomiarowego. Wpisowe do regat wynosi 60 zł od jachtu plus 10 złotych od każdego członka załogi.  

Regaty rozpoczną się w dniu 30.06.2013, niedziela, o  godz.  20.00 odprawą skipperów  w Tawernie Wiatrak w Porcie Jachtowym Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. W dniu  01.07.2013 o godz. 09.00 nastapi start do wyścigu Świnoujście – Kołobrzeg. Wieczorem żeglarze wpływają do Kołobrzegu, a następnego dnia 02.07.2013 o godz. 09.00 wypływają na start do wyścigu Kołobrzeg – Darłowo.  Darłowo to półmetek regat, stąd też w dniu 03.07.2013 od godz. 12.00 przeprowadzimy wyścig na redzie Portu Darłowo. W dniu 04.07.2013 o godz. 09.00 odbędzie się start do wyścigu Darłowo – Dziwnów, wracamy w kierunku Świnoujścia. Start do ostatniego wyścigu Dziwnów – Świnoujście nastąpi w dniu 05.07.2013 o godz. 10.00. W dniu 05.07.2013 od godz. 18.00 odbędzie się  zakończenie regat i  rozdanie nagród na terenie Portu Jachtowego w Świnoujściu.

     Postoje w portach dla uczestników regat są bezpłatne, wszystkie porty zrezygnowały z opłat postojowych.

     Trasa regat wzdłuż morskiego brzegu powoduje że regaty będą miały liczną widownię w postaci wakacyjnych gości województwa zachodniopomorskiego.

Regaty organizuje i przeprowadzi zespół w składzie: Tomasz i Elżbieta Paterkowscy – sędziowie, Zbigniew Grześkowiak – armator i kapitan „Morskiego Patrolu”, fotograf Marek Wilczek oraz Piotr Stelmarczyk – autor i organizator regat. Mamy tez kucharza regatowego Marcina Świrzewskiego, który ugości żeglarzy w portach. Zespół ten ma wieloletnie doświadczenie zdobyte w organizacji Regat Unity Line, a od roku 2012 również Regat Stepnica. W regatach weźmie udział także statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” pod dowództwem kpt.ż.w. Jarosława Łopyty, który będzie statkiem zabezpieczenia ratowniczego oraz bazą fotografów i dziennikarzy.

Zbigniew Grześkowiak to armator wyjątkowej flotylli jachtów motorowych: 16 – metrowy „Morski Patrol”, były kuter pilotowy z Kilonii, w pełni sprawny na morzu, 26 – metrowy „Kapitan Cook” i  10 – metrowy ”Geograf” do pływania po Zalewie Szczecińskim. „Kapitan Cook” będzie mógł oprócz ekipy organizatorów regat zabrać na pokład 50 pasażerów. Stworzy to unikalną możliwość oglądania regat z samego ich centrum na wodzie. Wszystkie te jednostki są dostępne dla wszystkich organizatorów wszelkich imprez na wodzie.

Bakista Cup - Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim weszły do harmonogramu imprez nowej inicjatywy Pucharu Bałtyku Południowego prowadzonej przez Konferencję Bałtyku Południowego. Klasyfikacja ta wyróżnia armatorów, ich załogi i jachty startujące w regatach i umożliwi wyłonienie najlepszych.

Do regat zgłosiło sie juz dwóch znakomitych żeglarzy – Edward Zając i Henryk Kałuża. Obydwaj znani z dokonań jako żeglarze samotni tym razem zamierzają popłynąć z załogami. Dla Henryka Zająca będzie to sprawdzian jego nowego jachtu przed startem w przyszłorocznych regatach samotników Jester przez Atlantyk.

Dokumenty regatowe dostępne będą w biurze SEJK „Pogoń” w Szczecinie od 15.06.2013 r. oraz w dniu 30.06.2013 r. w Porcie Jachtowym OSiR w Świnoujściu a także na stronach internetowych www.regatyunityline.strefa.pl     i www.marinas.pl  

Zapraszamy do zgłoszeń, liczymy że w miarę kolejnych edycji Bakista Cup -Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim impreza ta stanie się znana i lubiana przez żeglarzy. Początek wakacji, ciepłe i długie dni oraz sympatyczne przyjęcia w portach i spotkanie kolegów – żeglarzy może z czasem skutkować jak w Regatach Unity Line, gdzie od początkowej liczby 19 jachtów doszliśmy do ponad 100 jednostek.

Piotr Stelmarczyk, Pelnomocnik Zarządu SEJK „Pogoń” do spraw organizacji Bakista Cup -Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim

03.06.2013 r.

Powrót na stronę główną