Regaty UNITY LINE.

 

Relacje z Regat Unity Line

 

Jubileuszowe XV Regaty Unity Line 2015

W dniach 7 – 8 sierpnia na Zatoce Pomorskiej w pobliżu Świnoujścia odbyły się XV Regaty Unity Line. Jubileusz 20-lecia działalności firmy promowej Unity Line, głównego organizatora, zbiegł się z jubileuszem 15-lecia Regat Unity Line. W tym czasie regaty od imprezy skupiającej 20 jachtów rozrosły się do zawodów, w których jednorazowo startowało nawet 112 jachtów z Polski, Niemiec, Czech i  Danii z ponad 400 żeglarzami. W 15. edycji regat wystartowało 48 jachtów, w tym 12 niemieckich ze 175 żeglarzami. Wyścig odbył się na Zatoce Pomorskiej w pobliżu Świnoujścia, dzięki czemu było to morskie widowisko dla plażowej publiczności. Jednocześnie na plaży w Świnoujściu rozstawiona została strefa Unity Line, w której odbywały się zabawy i konkursy dla wczasowiczów.

Pogoda była dynamicznie zmienna, wiatry szybko zmieniały kierunki od północnego wschodu do zachodu. W piątek 7 sierpnia wiało od 2 do 4 stopni w skali Beauforta, a w sobotę 8 sierpnia od 3 do 0. Flauta jaka zapanowała w sobotę zmusiła organizatorów do odwołania trzeciego wyścigu.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

grupa ORC A jacht "Antidotum" z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

grupa ORC B jacht "Orson" z kpt. Andrzejem Sokołowskim

grupa I KWR jacht "Antidotum" z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

grupa II KWR jacht "Xante" z kpt. Radosławem Okińskim

grupa I Open jacht "Dancing Queen" z kpt. Jerzym Matuszakiem

grupa II Open jacht "Aphrodite" z kpt. Norbertem Stoeckerem

grupa III Open "Trochus II" z kpt. Arturem Pomorskim

Żeglarze samotni  jacht "Awior" z kpt. Edwardem Szymańskim

W klasyfikacji na bezwzględnie najszybszy jacht zwyciężył „Trochus II” z kpt. Arturem Pomorskim przed „Dancing Queen” z kpt. Jerzym Matuszakiem i „Black Magic” z kpt. Danny Stoeckerem. 

Na zakończeniu regat obecni byli przedstawiciele firmy Unity Line. Zastępca Dyrektora Unity Line Paweł Wojdalski oraz pracownicy Działu Marketingu. Wraz z Sędzią Główną Izabellą Kidacką oraz pomysłodawcą i organizatorem regat od roku 2001 Piotrem Stelmarczykiem wręczyli statuetki, okazałe medale, dyplomy, certyfikaty i nagrody rzeczowe. Puchar Konsula Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Bartłomieja Sochańskiego otrzymał kpt. Danny Stoecker z jachtu "Black Magic", który w klasyfikacji generalnej był pierwszy spośród załóg niemieckich.

Wszyscy żeglarze zaproszeni zostali do kulinarnej uczty przygotowanej przez zespół kucharzy Unity Line pod kierownictwem Szefa Kuchni promu Wolin.

Przez te 15 lat w regatach uczestniczyło wielu znakomitych  żeglarzy: znani z wypraw dookoła świata: Joanna Pajkowska, Marta Sziłajtis-Obiegło, Uwe  Rottgering, Mirosław Lewiński, znani regatowcy: Adam Lisiecki, Andrzej Sokołowski, Marcin Mrówczyński,  Tomasz Piasecki, Jerzy Karpiński,  Jerzy Majszczyk, Bruno Salcewicz, Henryk Kałuża, Cezary Wolski, Andrzej Wojciechowski, Walerian Zegzdryn, Zbigniew Jałtoszuk, Jerzy Siudy, Artur Pomorski, Marek Wróblewski, Bogdan Wrzesień, Tadeusz Kiszka,  Wojciech Denderski, Patryk Zbroja, Leslaw Łobodziec,  Eugeniusz Ginter, Krzysztof Krygier, Ralf Pritzkow, Edward Zając, Andree Zollner,  Silvio Schaffner, Waldemar Skuza, Krzysztof Paul, Jurgen Rohl,  Klaus Helms, Andreas Jager, Herwig Dressler, Janusz Frączek, Edward Banaszak, Tomasz Chrząścik, Radosław Kowalczyk, Wilfried Zieger, Jakub Havelka, Michał Korneszczuk,  Tomasz Konnak, Zbigniew Rembiewski i wielu innych z całego polskiego i niemieckiego wybrzeża.

Regaty Unity Line to ważna impreza w ramach Pucharu Bałtyku Południowego, zawsze w czołówce imprez od Świnoujścia do Kaliningradu.

Zapraszamy na XVI regaty Unity Line w roku 2016.

W załączeniu wyniki regat oraz fotografie Franciszka Długajczyka. Wkrótce wszystkie fotografie Franka oraz Joanny Miklaszewskiej i Tomka Turczyńskiego na www.regaty-unityline.pl. Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk

Listy startowe

KWR lista startowa      OPEN 1 i 2 listy startowe        OPEN 3 samotnicy lista startowa                       ORC lista startowa

Wyniki końcowe

KWR końcowa          OPEN końcowa         ORC końcowa

Generalna KWR        Generalna OPEN        Generalna ORC      Generalna Najszybszy jacht regat

 

Fotografie z XV Rerat Unity Line 2015

Fotografie Franciszka Długajczyka  część 1   >>>

Fotografie Franciszka Długajczyka  część 2   >>>

Fotografie Joanny Miklaszewskiej   >>>

Fotografie Tomasza Turczyńskiego   >>>

 

 

XIV Regaty Unity Line 2014

 

  Lato w pełni podczas XIV Regat Unity Line

Wyjątkowo dobra pogoda sprzyjała żeglarzom uczestniczącym w XIV regatach Unity Line. Pełne słońce, letnie ciepło, wiatry od 1 do 3 w skali Beauforta. Gdyby nie godzinny okres flauty podczas startu do pierwszego wyścigu  i  krótka ulewa podczas zakończenia można mówić o idealnej wręcz pogodzie.

Trzeci wyścig na redzie Portu Dziwnów to kolejne duże, morskie widowisko dla plażowej publiczności. Chciałbym abyśmy jako żeglarze mieli swoich kibiców. Oferujemy im znakomite trybuny – piękne bałtyckie plaże. Mam także kolejne pomysły jak skutecznie dotrzeć do naszej publiczności z informacją o regatach, w przyszłym roku planuję duże banery przy wejściu na plaże z odpowiednią informacją. Oczywiście jak co roku były liczne informacje w Internecie, w tym w planach imprez miast nadmorskich w których odbywały się regaty, w prasie, radio i telewizjach. Ale chciałbym dotrzeć do możliwie wszystkich naszych widzów i informację umieścić na plażach. Zakładam, że może to być jednym z elementów wyboru miejscowości, do której wybiorą się wczasowicze. Oferujemy nie tylko plaże i morze, ale także ciekawe widowiska na morzu.

Zakończenie XIV Regat Unity Line odbyło się w Dziwnowie w sobotę, 9 sierpnia. Nagrody wręczali: Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, Przedstawicielka Dyrekcji Unity Line Aleksandra Wesołowska i Komandor Klubu Żeglarzy Samotników kpt. Janusz Charkiewicz, a całość prowadził autor i organizator Regat Unity Line Piotr Stelmarczyk.

Sędzina Główna Izabella Kidacka ogłosiła następujące wyniku regat:

Grupa I KWR

I miejsce „Asso” z kpt. Markiem Lewensteinem

II miejsce „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem

III miejsce „Verano” z kpt. Markiem Wróblewskim 

Grupa II KWR

I miejsce „Orson” z kpt. Andrzejem Sokołowskim

II miejsce „Nefertiti” z kpt. Aleksandrem Mikołajowem

III miejsce „Jamir” z kpt. Mirosławem Staniszewskim

Grupa III ORC

I miejsce „Wisła” z kpt. Adamem Lisieckim„

II miejsce „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim

III miejsce „Master 3” z kpt. Bogdanem Wrześniem

Grupa IV jachty bez pomiarów o długości do 8,50 m

I miejsce „Polaris” z kpt. Ekhard Manteufel

II miejsce „ Fujimo” z kpt. Stanisławem Lenkiewiczem

III miejsce „Ostronos” z kpt. Michałem Lesiakiem

Grupa V jachty bez pomiarów o długości od 8,51 m do 10 m

I miejsce „Aphrodite” z kpt. Norbert Stoecker

II miejsce „Kantapper” z kpt. Waldemarem Skuza

III miejsce „ Lidafin” z kpt. Markiem Antoniukiem

Grupa VI jachty bez pomiarów o długości powyżej 10,01 m

I miejsce „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim

II miejsce „Lalelu” z kpt. Herwig Dressler

III miejsce „ Ella Pie”  z kpt. Detlef Krause

Grupa VII żeglarze samotni

I miejsce „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim

II miejsce „Atlantic Puffin” z kpt. Szymonem Kuczyńskim

III miejsce „Seba”  z kpt. Ralf Pritzkow

Grupa VIII Jachty sportowe bez pomiarów

Tomahawk Team Bakista z kpt. Patrykiem Zbroją

Tomahawk Team Bakista z kpt. Patrykiem Zbroją okazał się jachtem, który wszystkie wyścigi pokonał najszybciej w czasie bezwzględnym.

Wyniki końcowe XIV Regat Unity Line:

KWR

ORC

OTWARTA

 

 

 XIII Regaty Unity Line

 

Słoneczne XIII Regaty Unity Line dla plażowej publiczności

W dniach 15-17 sierpnia odbyły się XIII Regaty Unity Line, organizowane przez Klub Żeglarzy Samotników, firmę żeglugową Unity Line oraz niemiecką Marinę Kroslin i szwajcarską firmę zegarmistrzowską Vulcain. Regaty te po raz kolejny odbywają się w ramach projektu Polsko –Niemieckie Regaty Bałtyckie i są dofinansowywane przez Euroregion Pomerania w ramach Programu Interreg IV a wspomagającego współpracę regionów przygranicznych.

Wystartowało 96 jachtów, w tym 26 niemieckich, a na ich pokładach 353 żeglarzy. Żeglarze mieli w tym roku problemy z dotarciem na start, gdyż w dniach 13 i 14 sierpnia wiały silne, sztormowe, szkwaliste wiatry. I to zarówno na Bałtyku jak i na Zalewie Szczecińskim. Trudy dotarcia na start regat wynagrodziła żeglarzom pogoda podczas regat, słabe wiatry od 1 do 3 w skali Beauforta oraz słońce i niewielkie zachmurzenie.

W dniach 15 i 16 odbyły się dwa wyścigi – pierwszy na trasie Świnoujście – Kroslin, drugi z powrotem z Kroslina do Świnoujścia. W Kroslinie muzyką i piwem przyjęli żeglarzy Marina Kroslin oraz firma Vulcain, która ufundowała także koszulki i czapeczki dla wszystkich żeglarzy.

W dniu 17 sierpnia w godzinach 09.00 – 12.00 odbył się trzeci wyścig regat na redzie Portu Świnoujście. Piękna, słoneczna pogoda oraz ustawienie trasy możliwie blisko plaży spowodowało, iż plażowicze mieli rzadką możliwość oglądania z bliska regat morskich. W kolejnych latach przedłużymy ten wyścig, gdyż warto pokazywać żeglarstwo możliwie szerokiej publiczności, a na plaży w Świnoujście są tysiące gości i mieszkańców województwa. Żeglarze zostali także zaproszenie na paradę Żaglowców jachtów o godzinie 20.00, ale skorzystało z tego zaproszenia tylko kilka jachtów.

W dniu 17 sierpnia o godzinie 15.00 odbyło się zakończenie regat, na którym ogłoszono wyniki i wręczono nagrody oraz upominki. Gospodarzami zakończenia byli: Prezes Zarządu Unity Line Jarosław Kotarski, Komandor Klubu Żeglarzy Samotników kpt. Janusz Charkiewicz oraz Prezes Zarządu Mariny Kroslin Falk Morgenstern. Gośćmi zakończenia byli: Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej Paweł Szynkaruk, Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Paweł Sujka oraz Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu młodszy inspektor Dorota Zawłocka. Zakończenie prowadził autor i organizator Regat Unity Line Piotr Stelmarczyk po polsku oraz organizator regat na terenie Niemiec i Danii Waldemar Skuza po niemiecku.

Zdecydowanym zwycięzcą regat został niemiecki jacht „Imagine” z kpt. Holgerem Streckenbachem, który na zakończeniu regat otrzymał od Prezesa Zarządu Mariny Kroslin i jednocześnie przedstawiciela firmy zegarmistrzowskiej Vulcain Falka Morgensterna zegarek wartości 3500 euro. Jacht „Imagine” był pierwszym na mecie we wszystkich trzech wyścigach, widać było wyraźnie przewagę techniczną tego jachtu nad rywalami oraz regatowe umiejętności załogi. W następnych edycjach regat liczymy na udział kolejnych zdecydowanie regatowych, nowoczesnych jachtów.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

- grupa I KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

- grupa II KWR – „Lady Dana” kpt. Januszem Frączkiem

- grupa III KWR – „Johanna” z kpt. Piotrem Parzym

- grupa IV ORC – „Imagine” z kpt. Holgerem Streckenbachem

- grupa V żeglarze samotni – „Atlantyk” z kpt. Mieczysławem Kucharczykiem

- grupa VI jachty bez pomiarów o długości do 8,50 m – „Crabro” z kpt. Michałem Glazą

- grupa VII jachty bez pomiarów o długości powyżej 8,50 m – „Lalelu” z kpt. Herwigiem Dresslerem

- grupa VIII oldtimery – „Nowe Warpno Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim

- grupa IX jachty regatowe bez pomiarów – „Tomahawk Team Bakista” z kpt. Patrykiem Zbroją

Oprócz nagród głównych firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów ufundowała nagrodę Fair Play, którą otrzymała załoga jachtu „Nowe Warpno Sharki”. Jacht ten z kpt. Cezarym Wolskim wielokrotnie podczas Regat Unity Line udzielił pomocy organizatorom regat oraz innym załogom. Jest to uczestnik regat od wielu lat.

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Paweł Sujka wręczył nagrodę Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” samotnemu żeglarzowi Mieczysławowi Kucharczykowi, wielokrotnemu uczestnikowi naszych regat.

W XIII Regatach Unity Line wystartował 80-letni samotny żeglarz niemiecki Wolfgang Oelschlagel na jachcie „Oma”, zajął drugie miejsce w swojej grupie. Mimo wieku jest w dobrej kondycji i ma za sobą wiele samotnych rejsów.

Wyjątkowo liczna była grupa jachtów z pomiarami ORC, wystartowało pięć jachtów polskich: „Stocznia Ustka”, „Bryza 33”, „Eljacht”, „Bryza Sport”, „Fourwinds” oraz cztery jachty niemieckie: „Imagine”, „Black Magic”, „Ruden” i „X-Wing”. W trzech grupach z pomiarami KWR wystartowało 26 jachtów polskich. To podnosi rangę sportową regat i wpłynie na punktację Pucharu Bałtyku Południowego. Jest coraz więcej jachtów niemieckich na naszych regatach, nie tylko w Regatach Unity Line i zapewne będzie to skutkowało zaproszeniem niemieckich związków żeglarskich do Pucharu Bałtyku Południowego. A to oznacza duży potencjał rozwoju tej ciekawej inicjatywy.

Bardzo ważnym elementem regat jest udział przedstawiciela Pantaeniusa Ubezpieczenia Jachtów kpt. Michała Korneszczuka, organizatora Regat Nord Cup. Na pokładzie pontonu Pantaeniusa pływają fotograficy: Jacek Bonecki, Jacek Soroka, Tomasz Turczyński, Marek Wilczek i mają znakomite warunki do ciekawych, dynamicznych zdjęć. Ale ponton ten pomaga także żeglarzom w trudnych sytuacjach. W dniu 17 sierpnia około godziny 00.30 – 02.00 doholował do Świnoujścia dwa jachty, którym silniki odmówiły posłuszeństwa. A jachty te to kilkanaście ton, Michał Korneszczuk na pontonie Pantaeniusa przy słabym wietrze znakomicie sobie poradził z tym trudnym zadaniem. A załogi – niemiecka i polska znalazły się w Porcie Świnoujściu.

Tradycyjnie organizatorom regat pomagała policyjna motorówka ze sternikiem Stanisławem Kamińskim, który sprawnie i fachowo rozstawia boje oraz pomaga fotografom. Również stałym elementem regat jest udział statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” z kpt. Jarosławem Łopytą, który pilnuje bezpieczeństwa regat oraz jest bazą fotografów i dziennikarzy. Również tradycyjnie po zakończeniu regat zaproszono żeglarzy na poczęstunek przygotowany przez kucharzy promów Unity Line, było co smakować.

Podstawą logistyki Regat Unity Line był udział jachtu motorowego „Morski Patrol” armatora Zbigniewa Grześkowiaka. Ten były statek pilotowy z Kilonii przebudowany na specjalistyczny jacht do obsługi regat to znakomita baza Komisji Sędziowskiej: Tomka Paterkowskiego, Eli Paterkowskiej i Marty Bielinowicz, organizatora regat Piotra Stelmarczyka, fotografów oraz gości regat. Przez 13 lat regat powstał stały zespół sędziów, fotografów, załogi „Morskiego Patrolu”, motorówek policyjnych, pontonu Pantaeniusa, załogi „Nawigatora XXI”, który już przygotowywuje kolejne XIV Regaty Unity Line, na które na zakończeniu regat zaprosił żeglarzy Prezes Zarządu Unity Line Jarosław Kotarski.

Piotr Stelmarczyk, Klub Żeglarzy Samotników, Szczecin, 18.08.2013.

Wyniki XIII Regat Unity Line:

KWR >>>

OPEN >>>

ORC >>>

Regaty w obiektywie >>>

 

Informacja dot. regat (14.08.2013)

Do XIII Regat Unity Line - Polsko - Niemieckich Regat Bałtyckich 2013 zgłosił się znany szczeciński żeglarz Michał Jósewicz z załogą na Dezecie "SUM" z Jacht Klubu AZS w Szczecinie. Będzie to kolejny daleki rejs "SUMA", który z Michałem jako kapitanem odwiedził Bornholm, Kopenhagę, Berlin i inne odległe porty. Prawdziwa współczesna "długa łódź Wikingów". Dziękuję Michałowi i Jego Załodze. Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk Klub Żeglarzy Samotników.

 

Informacja dot. regat (13.08.2013)

Jachty Regat Unity Line - Polsko - Niemieckich Regat Bałtyckich uczestniczące w Paradzie Żaglowców i Jachtów Sail Świnoujście w dniu 17.08.2013 będą wypływały na Paradę od godz. 19.00. Podczas wypływania z portu oraz powrotu proszę nie wpływać na tor żeglugowy, gdyż w tym czasie będą wypływały promy. Zapraszamy inne załogi nie uczestniczące w regatach do udziału w paradzie. Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk Klub Żeglarzy Samotników

 

Informacja dot. regat (12.08.2013)

Od bieżącego roku do grupy organizatorów regat Unity Line dołączyli żeglarze Klubu Żeglarzy Samotników z Komandorem KŻS kpt. Januszem Charkiewiczem. Regaty podobnie jak w latach ubiegłych sędziować będą sędziowie regatowi Tomasz i Elżbieta Paterkowscy oraz Marta Bielinowicz, organizatorem regat jest ich autor Piotr Stelmarczyk, kpt. Zbigniew Grześkowiak będzie dowodził swoim jachtem motorowym „Morski Patrol”, fotografować będą Jacek Bonecki, Tomasz Turczyński i Marek Wilczek, zakończenie regat organizuje Dział Marketingu Unity Line Sp. z o.o., Policja Świnoujście pomoże swoją motorówką, firma ubezpieczeniowa Pantaenius udostępni morski ponton prowadzony przez kpt. Michała Korneszczuka, Marina Kroeslin i Pantaenius przyjmą żeglarzy w Kroeslin, wystartują żeglarze z około 40 klubów żeglarskich Polski, Niemiec i Danii.

Program regat przedstawia się nastepująco:

14.08.2013 środa godz. 20.00 – odprawa kapitanów Port Jachtowy Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu

15.08.2013 czwartek godz. 09.00 – start do wyścigu Świnoujście - Kroslin

16.08.2013 piątek godz. 09.30 – start do wyścigu Kroslin – Świnoujście

17.08.2013 sobota godz. 09.00 - start do wyścigu na redzie Świnoujścia

17.08.2013 sobota godz. 15.00 - zakończenie regat, rozdanie nagród, teren Portu Jachtowego w Świnoujściu.

17.08.2013 sobota godz. 20.00 Sail Świnoujście, asystowanie jachtów podczas parady żaglowców. To nowy, ale bardzo interesujący element naszej imprezy. Około 10 żaglowców i około 100 jachtów pod żaglami blisko plaży to rzadki widok, ten punkt naszych regat wejdzie do programu w kolejnych latach.

XIII Regaty Unity Line w dniach 14-17.08.2013 r. organizowane przez Klub Żeglarzy Samotników w ramach projektu Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie 2013 są dofinansowywane z programu współpracy transgranicznej Interreg IV a. Od tego roku do naszych regat dołączają żeglarze niemieccy uczestniczący w regatach Vulcain Langschlag. Prezes Zarządu Mariny Kroeslin i jednocześnie organizator regat Vulcain Langschlag Falk Morgenstern podczas postoju w Jego Marinie żeglarzy XII Regat Unity Line zaproponował połączenie obydwu imprez. Negocjacje trwały kilka miesięcy i teraz mamy wspólne XIII Regaty Unity Line.

Mamy też specjalną nagrodę XIII Regat Unity Line – 155-letnia szwajcarska firma zegarmistrzowska Vulcain ufunduje specjalną nagrodę we własnej klasyfikacji (Vulcain-Race) dla absolutnie najszybszego jachtu XIII Regat Unity Line po 3 wyścigach (sumarycznie wg. mierzonego czasu) w postaci bardzo wartościowego zegarka firmy Vulcain (wartość ponad.3500,00 EU).

Do dnia 11.08.2013 r. do XIII Regat Unity Line – Polsko – Niemieckich Regat Bałtyckich 2013 zgłoszono następujące jachty:

1. „OMA” kpt. Wolfgang Oelschlagel klub Yachtclub Ueckermunde, 80- letni żeglarz niemiecki zgłosił się jako pierwszy w dniu 26.10.2012 r. , grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,00 m.

2. „A QUATRE” kpt. Toralf Schultz, klub Monkebuder Segelnverein, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 10,40 m.

3. “LALELU” kpt. Herwig Dressler, klub SV Stahl Finow, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 13,40 m.

4. „KIEK UT” kpt. Jurgen Rohl, klub Yachtclub Ueckermunde,, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,43 m.

5. „KANTAPPER” kpt. Waldemar Skuza, klub Wittower Segelnverein, grupa VIII oldtimery, rok budowy 1971, długość 9,03 m. Waldek tradycyjnie wystartuje z numerem 1, za Jego zaangażowanie w naszych regatach od wielu lat Mu się to należy. To dzięki Niemu mamy tak wielu niemieckich żeglarzy w naszych regatach.

6. „BLACK MAGIC kpt. Danny Stoecker, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 9,70 m. Szybki jacht z dobrą załogą już kilkukrotnie był pierwszy na mecie.

7. „APHRODITE” kpt. Norbert Stoecker, klub Yachtclub Ueckermunde,, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,10 m.

8. „HANNING II” kpt. Dirk Steinbrink, klub Yachtclub Malchin, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,99 m.

9. „MANATI” kpt. Lutz Bramer, klub SeeSportClub Ueckermunde,, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,20 m. W roku 2006 Lutz był pierwszym niemieckim armatorem i jednocześnie skipperem jachtu „MANATI”, na którym wspólnie z Waldkiem Skuzą rozpoczął udział żeglarzy niemieckich w Regatach Unity Line. Można powiedzieć, że to od tego momentu mamy Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie. Projekt dofinansowywany z programu Unii Europejskiej Interreg IV a.

10. „STURMVOGEL II” kpt. Holger Freude, klub Yachtclub Peene-Anklam, grupa V jachty z żeglarzami samotnymi bez pomiarów, długość 8,87 m.

11. „ATEI” kpt. Eckhard Kohn, klub Kohnscher Kanal Ueckermunde, grupa VIII oldtimery rok budowy 1974, długość 9,08 m.

12. „BIGGI” kpt. Gerhard Steinmann, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

13. „TWISTER” kpt. Manfred Friese, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,30 m.

14. „QATRO” kpt. Mattias Koppen, klub Kohnscher Kanal Ueckermunde , grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,50 m.

15. „RUDEN” kpt. Klaus Helms, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 9,10 m.

16. „BLUE LIFE” kpt. Detlev Lohr, klub UNSC Kopenhaga, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 13,45 m.

17. „ELLA PIE” kpt. Detlef Krause, klub Monkenbuder Segelnverein, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 10,60 m.

18. „POLARIS” kpt. Eckhard Manteufel, klub Segelklub Wolgast, grupa VIII oldtimery rok budowy 1977, długość 8,04 m.

19. „TONGA” kpt. Niels Fetting, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 10,15 m.

20. „FERIA” kpt. Bernhardt Hartmut, klub SV Stralsund, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

21. „CHINOOG” kpt. Vighard Christileit, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,30 m.

22. „ASIA DE CUBA” kpt. Jorg Krohn, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IV jachty z pomiarem ORC , długość 12,98 m.

23. „INSPIRATION” kpt. Bernd Rados, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 14,30 m.

24. „HAVET” kpt. Michael Riese, klub SSC Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,60 m.

25. „BOOLAROO” kpt. Norbert Koester, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,90 m.

26. „IMAGINE” kpt. Holger Streckenbach, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 12,80 m. Nowy bardzo szybki jacht w naszych regatach, według żeglarzy niemieckich faworyt.

27. „IN VIA” kpt. Andree Streiber, klub Bootsverein Peenestrum, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 11,95 m.

28. „WILDE HILDE” kpt. Thomas Walker, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,30 m.

29. „LA BELLE” kpt. Uwe Schmidt, klub SV 2Am Mollenzugsee, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,00 m.

30. „AQUILA” kpt. Steffen Fred, klub Pommersche Greif e.V. Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,00 m.

31. „LAGO” kpt. Alexander Busch, klub Stralsunder Sportverein Hanse, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 10,00 m.

32. „SUNNY” kpt. Tom Teichert, klub Sportclub Hanse e. V. Stralsund, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

33. „SUMMERTIME” kpt. Norbert Behrewd, klub Zinwowitzer Yachtclub, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 11,95 m.

34. „X-WANG” kpt. Ulrich Prohaska, klub Krosliner YC, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 11,45 m.

35.„SZAMAN S.” kpt. Witold Krochmal, klub Jacht Klub AZS w Szczecinie, grupa VIII oldtimery. Na Youtube można obejrzeć film Norberta Zdrojewskiego z IX Regat Unity Line, wykonany z pokładu „Szamana S.”, którym dowodziła wówczas kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło. Armator Witold Krochmal doceniając start naszej znakomitej żeglarki, zgodził się przekazać prowadzenie jachtu Marcie, a sam pozostał w załodze, Serdecznie Witkowi za to dziękuje.

36„BOLID” kpt. Paweł Hapanowicz, klub Centrum Żeglarskie Szczecin

37. „JAMIR” kpt. Mirosław Staniszewski, klub JK AZS Szczecin, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,28 m.

38. „ELJACHT” kpt. Jerzy Janowski, grupa I jachty z pomiarem KWR.

39. „VERANO” kpt. Marek Wróblewski, klub JK AZS Szczecin, grupa I KWR, dłuośc 8,50 m.

40. „ORSON” kpt. Andrzej Sokołowski, klub JK AZS Szczecin, grupa II KWR, długość 6,65 m.

41. „BONITA” kpt. Zygmunt Kowalski, klub SEJK „Pogoń”, YKP Szczecin, Klub Żeglarzy Samotników, grupa KWR, długość 9,16 m.

42. „NERINE” kpt. Cezary Michalak. Klub JK AZS Szczecimn, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,66 m.

43. „RAFA” kpt. Wojciech Piasecki, klub Świt Skolwin Szczecin, , grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,40 m.

44. „TROCHUS 2” kpt. Lesław Łobodziec, klub EB, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 7,85 m.

45. „GOLENIÓW” kpt. Arkadiusz Stempa, klub Ośrodek Sportu i Rekreacji Goleniów, , grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 11,14 m.

46. „NADIR” kpt. Maciej Korek, klub JK AZS Szczecin, grupa VIII oldtimery, długość 11,65 m.

47. „LOLITA” kpt. Zdzisław Szczepaniak, klub LOK Szczecin, , grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,12 m.

48. „AWIOR” kpt. Edward Szymański, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,29 m.

49. „WISŁA” kpt. Adam Lisiecki, klub JK AZS Szczecin, grpa II KWR< długość 6,97 m.

50. „WESPE” kpt. Lech Zajda, klub KSKW Szuwarek Kopice, grupa X jachty towarzyszące, długość 12 m.

51. „LOXA” kpt. Władysław Chmielewski, klub HOM Szczecin, grup KWR, długość 7,89 m.

52. „NEFERTITI” kpt. Aleksander Mikołajów, grupa KWR.

53. „STRATUS C” kpt. Ryszard Klimek, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów.

54. „MASTER 3” kpt. Bogdan Wrzesień, klub Centrum Żeglarskie Szczecin, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów.

55. „BELLA TRIX” kpt. Mirosław Wójcik, klub JK AZS Szczecin, , grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,29 m.

W Regatach Unity Line uczestniczyć będzie statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” dowodzony przez kpt.ż.w. Jarosława Łopytę. To nasz statek zabezpieczenia ratowniczego oraz baza dziennikarzy i fotografów. W Regatach Unity Line będzie także, podobnie jak w roku 2012, szybki ponton morski firmy ubezpieczeniowej Pantaenius z kpt. Michałem Korneszczukiem, organizatorem regat Nord Cup, autorem świetnego filmu z XII Regat Unity Line, polecam na Youtube.

Zapraszam do zgłoszeń. Druki zgłoszeń oraz zawiadomienie o regatach na stronie www.regatyunityline.strefa.pl Dlatego też bardzo proszę o zgłoszenia na adres mailowy piotr.stelmarczyk@gmail.com , mogą być bez pełnego składu załóg, wpisowe można wpłacać w dowolnym momencie przed regatami na konta lub w dniu rozpoczęcia regat. Zgłoszenia przyjmować będziemy podczas całej imprezy, żeby jachty, które nie zdążą na początek regat, mogły wziąć udział w kolejnych wyścigach.

Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk. Klub Żeglarzy Samotników.

 

Informacja dot. regat (09.08.2013)

Chciałbym przypomnieć, że do startu w XIII Regatach Unity Line obowiązkowe jest ubezpieczenie OC.

Aby upewnić się czy posiadane ubezpieczenie jest odpowiednie do startu w regatach, zachęcamy do skontaktowania się z firmą Nautica Nord info@nauticanord.pl (lub pod telefonem 58 350 61 31), reprezentującym firmę Pantaenius - partnera ubezpieczeniowego regat Unity Line.

Przedstawiciel Pantaeniusa, kpt. Michał Korneszczuk, organizator Nord Cup, regat w których startuje około 700 żeglarzy, uczestniczy w naszych regatach jako sternik pontonu morskiego Pantaeniusa z fotografami na pokładzie. Dziękuję Mu za to, razem z załogami "Nawigatora XXI" i "Morskiego Patrolu" czuwa nad bezpieczeństwem żeglarzy w regatach.

Kontakt

Michał Korneszczuk

Nautica Nord

Al. Jana Pawła II 9 | 81-345 Gdynia

t: +48 58 350 6131 | f: +48 58 732 2363 | k: +48 501 497 366

e: mkorneszczuk@nauticanord.pl | w: www.nauticanord.pl

Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk Klub Żeglarzy Samotników www.regatyunityline.strefa.pl tel 887166316

 

Informacja dot. regat (06.08.2013)

Zapraszam żeglarzy, którzy nie zdążą na start XIII Regat Unity Line w dniu 15 sierpnia, do startu w wyścigach - drugim z Kroslin do Świnoujścia i trzecim, na redzie Świnoujscia oraz do udziału w Paradzie Sail Świnoujście w dniu 17.08.godz. 20.00. Zgłoszenie i inne informacje na www.regatyunityline.strefa.pl Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk Klub Żeglarzy Samotników tel. 887166316

 

Informacja dot. regat (01.08.2013)

Zgłoszenia do XIII Regat Unity Line proszę przesyłać mailem na adres piotr.stelmarczyk@gmail.com lub osobiście w dniu 14 sierpnia w Porcie Jachtowym w Świnoujściu do Komisji Sędziowskiej. Wpłaty wpisowego proszę dokonywać przelewem na konto Klubu Żeglarzy Samotników w Banku PeKaO Szczecin nr 44 1240 3927 1111 0010 5103 2215 lub w biurze regat w Porcie Jachtowym w Świnoujściu w dniu 14.08.2013 r. Klub Żeglarzy Samotników opiera się na pracy społecznej żeglarzy i nie ma stałego biura. Zawiadomienie o regatach, instrukcja żeglugi i zgłoszenie na stronie głównej. Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk Klub Żeglarzy Samotników tel. 887166316

 

Klub Żeglarzy Samotników zaprasza na XIII Regaty Unity Line

Od bieżącego roku do grupy organizatorów regat Unity Line dołączyli żeglarze Klubu Żeglarzy Samotników z Komandorem KŻS kpt. Januszem Charkiewiczem. Regaty podobnie jak w latach ubiegłych sędziować będą sędziowie regatowi Tomasz i Elżbieta Paterkowscy oraz Marta Bielinowicz, organizatorem regat jest ich autor Piotr Stelmarczyk, kpt. Zbigniew Grześkowiak będzie dowodził swoim jachtem motorowym „Morski Patrol”, fotografować będą Jacek Bonecki, Tomasz Turczyński i Marek Wilczek, zakończenie regat organizuje Dział Marketingu Unity Line Sp. z o.o., Policja Świnoujście pomoże swoją motorówką, firma ubezpieczeniowa Pantaenius udostępni morski ponton prowadzony przez kpt. Michała Korneszczuka, Marina Kroeslin i Pantaenius przyjmą żeglarzy w Kroeslin, wystartują żeglarze z około 40 klubów żeglarskich Polski, Niemiec i Danii.

XIII Regaty Unity Line w dniach 14-17.08.2013 r. organizowane przez Klub Żeglarzy Samotników w ramach projektu Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie 2013 są dofinansowywane z programu współpracy transgranicznej Interreg IV a. Od tego roku do naszych regat dołączają żeglarze niemieccy uczestniczący w regatach Vulcain Langschlag. Prezes Zarządu Mariny Kroeslin i jednocześnie organizator regat Vulcain Langschlag Falk Morgenstern podczas postoju w Jego Marinie żeglarzy XII Regat Unity Line zaproponował połączenie obydwu imprez. Negocjacje trwały kilka miesięcy i teraz mamy wspólne XIII Regaty Unity Line.

Mamy też specjalną nagrodę XIII Regat Unity Line – 155-letnia szwajcarska firma zegarmistrzowska Vulcain ufunduje specjalną nagrodę we własnej klasyfikacji (Vulcain-Race) dla absolutnie najszybszego jachtu XIII Regat Unity Line po 3 wyścigach (sumarycznie wg. mierzonego czasu) w postaci bardzo wartościowego zegarka firmy Vulcain (wartość ponad.3500,00 EU).

Do dnia 29.07.2013 r. do XIII Regat Unity Line – Polsko – Niemieckich Regat Bałtyckich 2013 zgłoszono następujące jachty:

1. „OMA” kpt. Wolfgang Oelschlagel klub Yachtclub Ueckermunde, 80- letni żeglarz niemiecki zgłosił się jako pierwszy w dniu 26.10.2012 r. , grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,00 m.

2. „A QUATRE” kpt. Toralf Schultz, klub Monkebuder Segelnverein, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 10,40 m.

3. “LALELU” kpt. Herwig Dressler, klub SV Stahl Finow, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 13,40 m.

4. „KIEK UT” kpt. Jurgen Rohl, klub Yachtclub Ueckermunde,, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,43 m.

5. „KANTAPPER” kpt. Waldemar Skuza, klub Wittower Segelnverein, grupa VIII oldtimery, rok budowy 1971, długość 9,03 m. Waldek tradycyjnie wystartuje z numerem 1, za Jego zaangażowanie w naszych regatach od wielu lat Mu się to należy. To dzięki Niemu mamy tak wielu niemieckich żeglarzy w naszych regatach.

6. „BLACK MAGIC kpt. Danny Stoecker, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 9,70 m. Szybki jacht z dobrą załogą już kilkukrotnie był pierwszy na mecie.

7. „APHRODITE” kpt. Norbert Stoecker, klub Yachtclub Ueckermunde,, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,10 m.

8. „HANNING II” kpt. Dirk Steinbrink, klub Yachtclub Malchin, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,99 m.

9. „MANATI” kpt. Lutz Bramer, klub SeeSportClub Ueckermunde,, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,20 m. W roku 2006 Lutz był pierwszym niemieckim armatorem i jednocześnie skipperem jachtu „MANATI”, na którym wspólnie z Waldkiem Skuzą rozpoczął udział żeglarzy niemieckich w Regatach Unity Line. Można powiedzieć, że to od tego momentu mamy Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie. Projekt dofinansowywany z programu Unii Europejskiej Interreg IV a.

10. „STURMVOGEL II” kpt. Holger Freude, klub Yachtclub Peene-Anklam, grupa V jachty z żeglarzami samotnymi bez pomiarów, długość 8,87 m.

11. „ATEI” kpt. Eckhard Kohn, klub Kohnscher Kanal Ueckermunde, grupa VIII oldtimery rok budowy 1974, długość 9,08 m.

12. „BIGGI” kpt. Gerhard Steinmann, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

13. „TWISTER” kpt. Manfred Friese, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,30 m.

14. „QATRO” kpt. Mattias Koppen, klub Kohnscher Kanal Ueckermunde , grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,50 m.

15. „RUDEN” kpt. Klaus Helms, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 9,10 m.

16. „BLUE LIFE” kpt. Detlev Lohr, klub UNSC Kopenhaga, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 13,45 m.

17. „ELLA PIE” kpt. Detlef Krause, klub Monkenbuder Segelnverein, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 10,60 m.

18. „POLARIS” kpt. Eckhard Manteufel, klub Segelklub Wolgast, grupa VIII oldtimery rok budowy 1977, długość 8,04 m.

19. „TONGA” kpt. Niels Fetting, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 10,15 m.

20. „FERIA” kpt. Bernhardt Hartmut, klub SV Stralsund, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

21. „CHINOOG” kpt. Vighard Christileit, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,30 m.

22. „ASIA DE CUBA” kpt. Jorg Krohn, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IV jachty z pomiarem ORC , długość 12,98 m.

23. „INSPIRATION” kpt. Bernd Rados, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 14,30 m.

24. „HAVET” kpt. Michael Riese, klub SSC Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,60 m.

25. „BOOLAROO” kpt. Norbert Koester, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,90 m.

26. „IMAGINE” kpt. Holger Streckenbach, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 12,80 m. Nowy bardzo szybki jacht w naszych regatach, według żeglarzy niemieckich faworyt.

27. „IN VIA” kpt. Andree Streiber, klub Bootsverein Peenestrum, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 11,95 m.

28. „WILDE HILDE” kpt. Thomas Walker, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,30 m.

29. „LA BELLE” kpt. Uwe Schmidt, klub SV 2Am Mollenzugsee, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,00 m.

30. „AQUILA” kpt. Steffen Fred, klub Pommersche Greif e.V. Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,00 m.

31. „LAGO” kpt. Alexander Busch, klub Stralsunder Sportverein Hanse, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 10,00 m.

32. „SUNNY” kpt. Tom Teichert, klub Sportclub Hanse e. V. Stralsund, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

33. „SUMMERTIME” kpt. Norbert Behrewd, klub Zinwowitzer Yachtclub, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 11,95 m.

34. „X-WANG” kpt. Ulrich Prohaska, klub Krosliner YC, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 11,45 m.

35.„SZAMAN S.” kpt. Witold Krochmal, klub Jacht Klub AZS w Szczecinie, grupa VIII oldtimery. Na Youtube można obejrzeć film Norberta Zdrojewskiego z IX Regat Unity Line, wykonany z pokładu „Szamana S.”, którym dowodziła wówczas kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło. Armator Witold Krochmal doceniając start naszej znakomitej żeglarki, zgodził się przekazać prowadzenie jachtu Marcie, a sam pozostał w załodze, Serdecznie Witkowi za to dziękuje.

36„BOLID” kpt. Paweł Hapanowicz, startuje w grupie żeglarzy samotnych.

37. „JAMIR” kpt. Mirosław Staniszewski, klub JK AZS Szczecin, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,28 m.

38. „ELJACHT” kpt. Jerzy Janowski, grupa I jachty z pomiarem KWR.

Połączenie regat powoduje start jachtów, które dotychczas startowały w Vulcain Langschlag w XIII Regatach Unity Line. Widać to na liście zgłoszeń, szczególnie w grupie jachtów z pomiarem ORC. A to znakomicie podnosi rangę sportową regat.

W Regatach Unity Line uczestniczyć będzie statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” dowodzony przez kpt.ż.w. Jarosława Łopytę. To nasz statek zabezpieczenia ratowniczego oraz baza dziennikarzy i fotografów. W Regatach Unity Line będzie także, podobnie jak w roku 2012, szybki ponton morski firmy ubezpieczeniowej Pantaenius z kpt. Michałem Korneszczukiem, organizatorem regat Nord Cup, autorem świetnego filmu z XII Regat Unity Line, polecam na Youtube.

Od roku 2013 głównym organizatorem Polsko – Niemieckich Regat Bałtyckich jest Klub Żeglarzy Samotników. Oczywiście Jacht Klub AZS nadal pozostaje bardzo ważnym partnerem regat i uczestniczy w organizacji części żeglarskiej imprezy. Stale uczestniczy w naszych regatach kilkanaście klubów żeglarskich z Polski i kilkanaście z Niemiec. Warto tu podkreslić udział licznej grupy żeglarzy z Jacht Klubu „Pogoria 3” z Dąbrowy Górniczej, którzy od kilku lat czarterując żaglowiec „Baltic Lady” z kpt. Ryszardem Graszkiem oraz jachty, pod kierownictwem Komandora Klubu Edwarda Piotra Majchrowskiego uczestniczą w Regatach Unity Line.

Zapraszam do zgłoszeń. Druki zgłoszeń oraz zawiadomienie o regatach na stronie www.regatyunityline.strefa.pl Przy tak dużych imprezach wstępne zgłoszenia są bardzo ważne dla organizatorów, gdyż np. kwestia czy szykować poczęstunek i pamiątki dla 300 czy 400 żeglarzy skutkuje konkretnymi kosztami. Dlatego też bardzo proszę o zgłoszenia na adres mailowy piotr.stelmarczyk@gmail.com , mogą być bez pełnego składu załóg, wpisowe można wpłacać w dowolnym momencie przed regatami na konta lub w dniu rozpoczęcia regat.

Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk. Klub Żeglarzy Samotników.

 

 

 

 

 

Regaty Unity Line razem z Vulcain Langchlag

Regaty Unity Line rozwijają się wraz z kolejnymi edycjami imprezy organizowanej przez firmę żeglugi promowej Unity Line oraz  Klub Żeglarzy Samotników. Przez pierwszych jedenaście lat pływaliśmy do i w kierunku Kołobrzegu. Przez te lata regaty stały się imprezą znaną w polskim i niemieckim środowisku żeglarskim. Chcąc podziękować żeglarzom z Niemiec za liczny udział w regatach oraz odpowiadając na zaproszenie Mariny Kroslin, w roku 2012 popłynęliśmy do Kroslin. Przyjęto nas bardzo sympatycznie i zaproponowano połączenie Regat Unity Line z regatami Vulcain Langschlag organizowanymi przez Marinę Kroslin i 155-letnią szwajcarską firmę zegarmistrzowską Vulcain. Vulcain znany jest już w środowisku żeglarskim z udziału  w regatach na terenie Szwajcarii i Francji, a teraz dołączył do naszych regat.

W regatach uczestniczyć mogą jachty  posiadające świadectwo pomiarowe KWR lub ORC oraz nieposiadające świadectw pomiarowych, przewidziano także grupę żeglarzy samotnych oraz żaglowców i jachtów towarzyszących. Ta ostatnia grupa to skutek udziału licznej grupy żeglarzy z  Jacht Klubu „Pogoria 3” z Dąbrowy Górniczej, którzy od kilku lat czarterując żaglowiec „Baltic Lady” z kpt. Ryszardem Graszkiem oraz jachty pod kierownictwem Komandora Klubu Edwarda Piotra Majchrowskiego uczestniczą w Regatach Unity Line.  W roku 2013 spodziewamy się startu w tej grupie DZ-ty „Sum” ze skipperem Michałem Jósewiczem z Jacht Klubu AZS w Szczecinie, znanego z dalekich rejsów do Kopenhagi, dookoła Bornholmu, do Berlina i szeregu krótszych, ale biorąc pod uwagę że to szalupa wiosłowo-żaglowa, zupełnie wyjątkowych.

Regaty rozpoczną się w dniu 14.08.2013 r., środa godz.  20.00.,  odprawą skipperów w Porcie Jachtowym Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w  Świnoujściu. Następnego dnia,  czwartek o  godz. 09.00. nastapi   start do wyścigu Świnoujście – Kroslin. W Kroslin tradycyjna zabawa żeglarska organizowana przez firmę ubezpieczeniową Pantaenius oraz Vulcain. Firma Pantaenius od ubiegłego roku użycza szybkiego morskiego pontonu, na którym swoje miejsce pracy mają fotograficy regat, jest to także jednostka bardzo ważna dla bezpieczeństwa regat. Kpt. Michał Korneszczuk sterujący pontonem nakręcił też znakomity film z XII Regat Unity Line, który można obejrzeć na YouTube.   W piątek o  godz. 09.30 odbędzie się start do wyścigu Kroslin – Świnoujście. W  sobotę  o   godz. 10.00. nastąpi start do wyścigu na redzie  Świnoujścia i tego samego dnia o godz. 18.00 odbędzie się zakończenie regat.

Druk zgłoszenia do  regat znajduje się  na stronie internetowej   www.regatyunityline.strefa.pl   Prosimy go  przesyłać do dnia 10.08.2013 r. na adres piotr.stelmarczyk@gmail.com Zgłoszenia będą przyjmowane także w Świnoujściu w dniu 14.08.2013 r. do godz. 20.00.

Do zgłoszenia  należy dołączyć: kopię polisy ubezpieczenia ważnej w Regatach Unity Line, dowód wpłaty wpisowego oraz kopię Świadectwa Pomiarowego. 

Wpisowe do regat wynosi 60 zł od jachtu plus 10 złotych od każdego członka załogi.  Żeglarze samotni – wpisowe 50 zł.  Wpłacać je można   przelewem na rachunek bankowy Klubu Żeglarzy Samotników lub w biurze regat w Porcie Jachtowym w Świnoujściu w dniu 14.08.2013 r.

Postoje w Porcie Jachtowym Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu w dniach 14-18.08.2013 r. oraz w Marinie Kroslin dniach 15 na 16.08 2013 dla uczestników regat są bezpłatne.

Do tradycyjnych Pucharów Regat Unity Line oraz drobnych upominków od Unity Line dołączy nagroda Vulcaina.

Firma Vulcain ufunduje specjalną nagrodę we własnej klasyfikacji (Vulcain-Race) dla absolutnie najszybszego jachtu XIII Regat Unity Line po 3 wyścigach (sumarycznie wg. mierzonego czasu) w postaci bardzo wartościowego zegarka firmy Vulcain (wartość ponad.3500,00 EU).

Do regat zgłosiło się dotychczas 26 jachtów niemieckich i 2 polskie. Niemieccy żeglarze lubią sezon dokładnie wcześnie zaplanować, polscy żeglarze zgłaszają się bezpośrednio przed regatami. Dlatego też w dniu 14 sierpnia Komisja Sędziowska będzie przyjmować zgłoszenia do ostatniego jachtu, w ubiegłych latach przyjmowano żeglarzy do godziny 03.00.

Wśród dotychczas zgłoszonych jachtów mamy wielu stałych uczestników regat: „Kiek ut” ze skipperem Jurgenem Rohl z Yachtclub Ueckermunde, „Lalelu” z Herwigiem Dresslerem z SV Stahl Finow, „Kantapper” z organizatorem regat na terenie  Niemiec i Danii Waldemarem Skuzą z Wittower Segelnverein, szybki „Black Magic” z Danny Stoeckerem z Yachtclub Ueckermunde, „Manati” z Lutzem Bramerem SSC Ueckermunde, który zapoczątkował w 2006 roku udział żeglarzy niemieckich, „Sturmvogel II” (rok budowy 1960) z żeglarzem samotnym Holgerem Freude z Yachtclub Peene-Anklam, bardzo szybki „Imagine” z Holgererm Streckenbachem z Greifwalder Regatta Verein oraz „Szaman S.” z Witoldem Krochmalem z Jacht Klubu AZS w Szczecinie. Jako pierwszy do regat w dniu 26.10.2012 r. zgłosił się 80-letni żeglarz Wolfgang Oelschlagel z Yachtclub Ueckermunde.

Ozdobą regat będą uczestniczące w regatach od kilku lat oldtimery: 107–letni „Nadir” z Jacht Klubu AZS w Szczecinie oraz 101-letnia „Wespe” Lecha Zajdy z Kopickiego Sportowego Klubu Wodnego „Szuwarek” w Kopicach, Opale „Mat” i „Bosmat” z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu oraz inne jachty zbudowane do 31.12.1977 r.

Regaty Unity Line od początku w 2001 roku organizuje ich autor Piotr Stelmarczyk a sędziują Tomasz i Elżbieta Paterkowscy. O kilku lat wspólnie z nimi współpracują w przeprowadzeniu regat: Waldemar Skuza – organizator regat na terenie Niemiec i Danii, Zbigniew Grześkowiak – armator i kapitan dużych jachtów motorowych  „Morskiego Patrolu”,  „Kapitana Cooka” i „Geografa” oraz fotografowie: Jacek Bonecki, Tomasz Turczyński i Marek Wilczek.

Regaty Unity Line razem z imprezami towarzyszącymi będą projektem zgłoszonym do Euroregionu Pomerania jako Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie 2013 i będą starały się o dofinansowanie z Programu Interreg IV a.

Zapraszam do zgłoszeń do XIII Regat Unity Line.

Piotr Stelmarczyk Klub Żeglarzy Samotników w Szczecinie, Autor i organizator Regat Unity Line,

Email:  piotr.stelmarczyk@gmail.com , tel. 887166316

 

 

    Grupa Realizacyjna Regaty Stelmarczyk zaprasza na trzy imprezy

Od początku Regat Unity Line w roku 2001 uczestniczą w ich realizacji sędziowie regatowi Tomasz i Elżbieta Paterkowscy oraz autor i organizator tych regat Piotr Stelmarczyk. Kilka lat temu do Szczecina przypłynął Zbigniew Grześkowiak na swoim jachcie motorowym „Morski Patrol”. Imponująca 33- metrowa jednostka, były statek policji zachodnioniemieckiej, od razu wydał mi się znakomitym statkiem komisji sędziowskiej Regat Unity Line. Zbyszek na to przystał i w ten sposób zyskaliśmy entuzjastę dużych jachtów motorowych i wszelkich przedsięwzięć na wodzie.  Zbyszek pierwszego „Morskiego Patrola” już sprzedał, ale jest kolejny 15-metrowy, była pilotówka z Kilonii. Ponadto ma aktualnie mniejszego „Geografa” i większy 26-metrowy „Kapitan Cook”. „Geograf” obsługiwał w roku 2012 pierwsze Regaty Stepnica, które w tym roku wesprze swoim dużym pokładem „Kapitan Cook”. Od początku Regat Unity Line uczestniczyli w nich fotograficy i filmowcy. Od kilku lat stale fotografują regaty Jacek Bonecki, Tomasz Turczyński i Marek Wilczek,, a filmuje Norbert Zdrojewski. Okresowo, w poszczególnych regatach dołącza cały szereg kolejnych organizatorów i partnerów regat: Dział Marketingu Unity Line Sp. z o.o., Gmina Stepnica, Miasta i Porty Świnoujście, Kołobrzeg, Darłowo i Dziwnów, Policja Świnoujście, Stowarzyszenie Euro Jachtklub „Pogoń” Szczecin, firma ubezpieczeniowa Pantaenius, Marina Kroeslin, sędziowie Marta Bielinowicz i Marek Słaby, Jacht Klub AZS w Szczecinie, Yachtclub Ueckermunde, około 40 klubów żeglarskich Polski, Niemiec i Danii.

To grupa nie sformalizowana, ale skuteczna  w organizacji regat, stale otwarta na kolejnych  żeglarzy, instytucje i firmy chcące współpracować. Żeby ją łatwiej identyfikować postanowiłem ja nazwać Grupa Realizacyjna Regaty Stelmarczyk. To pomysł wzięty od jednego z żeglarzy kolejnych Regat Unity Line, który nazwał Regaty Unity Line – Regatami Stelmarczyk. Grupa działa w ramach Klubu Żeglarzy Samotników. Ideą Grupy jest organizacja regat w sympatycznej, żeglarskiej atmosferze, przyjaznych dla wszystkich żeglarzy, bezpiecznych, połączonych ze spotkaniami oraz możliwością poznania żeglarzy i portów.

W roku 2012 do organizowanych od roku 2001 Regat Unity Line dołączyłem kolejny mój pomysł Regaty Stepnica. A w roku 2013 realizując pomysł Zbigniewa Jagniątkowskiego – Wiceprezesa Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, opracowałem szczegółowo projekt kolejnych regat i organizuję, wspólnie ze Zbyszkiem, Bakista Cup – Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim.

Grupa Realizacyjna Regaty Stelmarczyk zaprasza  żeglarzy na regaty :

- Bakista Cup – Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim w terminie 30.06 – 06.07.2013 r. na trasie Swinoujscie – Kołobrzeg – Darłowo - Dziwnów – Świnoujście. Nowa impreza, uważam że w dobrym terminie, początek wakacji, plaże pełne plażowiczów chętnie oglądających co się na morzu dzieje, krótkie noce, długie dni, nowe mariny w zachodniopolskim czekające na żeglarzy. Mamy już pierwsze zgłoszenie do regat – nasz znakomity żeglarz samotny Edward Zając z Ustki tym razem popłynie z załogą na swoim nowym jachcie „Holly II”. Uważam, że ta impreza ma bardzo duży potencjał rozwojowy, podobnie jak Regaty Unity Line. Dużo będzie zależało od pozytywnej akceptacji regat przez Miasta i Porty Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa i Dziwnowa. Liczę, że z czasem podczas wizyty regat zapanuje w tych portach radosna fiesta żeglarzy, mieszkańców i wczasowiczów. Liczę też w kolejnych latach na udział pięknego żaglowca „Olander”, byłby ozdobą regat.

- II Regaty Stepnica w dniu 13.07.2013 r. Regaty w ubiegłym roku zgromadziły 20 jachtów w kilku grupach, nawet ulewa nie przeszkodziła w znakomitej zabawie w ramach Dni Stepnicy. W roku bieżącym chcemy dołączyć grupy jachtów mieczowych – Omega, Laser i Optymist. Debiutujący w roli statku komisji sędziowskiej „Kapitan Cook” z kpt. Zbigniewem Grześkowiakiem będzie szczególną atrakcją tych regat, ponieważ może zabrać na swój pokładło 50 pasażerów. A możliwość oglądania regat ze statku komisji sędziowskiej to prawdziwa rzadkość.

- XIII Regaty Unity Line w dniach 14-17.08.2013 r. organizowane przez Klub Żeglarzy Samotników w ramach projektu Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie 2013 dofinansowywane z programu współpracy transgranicznej Interreg IV a. Od tego roku do naszych regat dołączają żeglarze niemieccy uczestniczący w regatach Vulcain Langschlag. Prezes Zarządu Mariny Kroeslin i jednocześnie organizator regat Vulcain Langschlag Falk Morgenstern podczas postoju w Jego Marinie żeglarzy XII Regat Unity Line zaproponował połączenie obydwu imprez. Negocjacje trwały kilka miesięcy i teraz mamy wspólne XIII Regaty Unity Line. Do regat zgłosiło się już 28 jachtów – 25 niemieckich, 2 polskie i 1 duński.

Mamy też specjalną nagrodę XIII Regat Unity Line – 155-letnia szwajcarska firma zegarmistrzowska Vulcain ufunduje specjalną nagrodę we własnej klasyfikacji (Vulcain-Race) dla absolutnie najszybszego jachtu XIII Regat Unity Line po 3 wyścigach (sumarycznie wg. mierzonego czasu) w postaci bardzo wartościowego zegarka firmy Vulcain (wartość ponad.3500,00 EU).

Do dnia 20.05.2013 r. do XIII Regat Unity Line – Polsko – Niemieckich Regat Bałtyckich 2013  zgłoszono następujące jachty:

1.      „OMA” skipper Wolfgang Oelschlagel klub Yachtclub Ueckermunde, 80- letni żeglarz niemiecki zgłosił się jako pierwszy w dniu 26.10.2012 r. , grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,00 m.

2.      „A QUATRE” skipper Toralf Schultz, klub Monkebuder Segelnverein, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 10,40 m.

3.      “LALELU” skipper Herwig Dressler, klub SV Stahl Finow, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 13,40 m.

4.      „KIEK UT” skipper Jurgen Rohl, klub Yachtclub Ueckermunde,, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,43 m.

5.      „KANTAPPER” skipper Waldemar Skuza, klub Wittower Segelnverein, grupa VIII oldtimery, rok budowy 1971, długość 9,03 m. Waldek tradycyjnie wystartuje z numerem 1, za Jego zaangażowanie w naszych regatach od wielu lat Mu się to należy. To dzięki Niemu mamy tak wielu niemieckich żeglarzy w naszych regatach.

6.      „BLACK MAGIC  skipper Danny Stoecker, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 9,70 m. Szybki jacht z dobrą załogą już kilkukrotnie był pierwszy na mecie.

7.      „APHRODITE” skipper Norbert Stoecker, klub Yachtclub Ueckermunde,, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,10 m.

8.      „HANNING II” skipper Dirk Steinbrink, klub Yachtclub Malchin, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,99 m.

9.       „MANATI” skipper Lutz Bramer, klub SeeSportClub Ueckermunde,, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,20 m. W roku 2006 Lutz był pierwszym niemieckim armatorem i jednocześnie skipperem jachtu „MANATI”, na którym wspólnie z Waldkiem Skuzą rozpoczął udział żeglarzy niemieckich w Regatach Unity Line. Można powiedzieć, że to od tego momentu mamy Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie. Projekt dofinansowywany z programu Unii Europejskiej Interreg IV a.

10.   „STURMVOGEL II” skipper Holger Freude, klub Yachtclub Peene-Anklam, grupa V jachty z żeglarzami samotnymi bez pomiarów, długość 8,87 m.

11.   „ATEI” skipper Eckhard Kohn, klub Kohnscher Kanal Ueckermunde, grupa VIII oldtimery rok budowy 1974, długość 9,08 m.

12.   „BIGGI” skipper Gerhard Steinmann, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

13.   „TWISTER” skipper Manfred Friese, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,30 m.

14.   „QATRO” skipper Mattias Koppen, klub Kohnscher Kanal Ueckermunde , grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 7,50 m.

15.   „RUDEN” skipper Klaus Helms, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 9,10 m.

16.   „BLUE LIFE” skipper Detlev Lohr, klub UNSC Kopenhaga, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 13,45 m.

17.   „ELLA PIE” skipper Detlef Krause, klub Monkenbuder Segelnverein, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 10,60 m.

18.    „POLARIS” skipper Eckhard Manteufel, klub Segelklub Wolgast, grupa VIII oldtimery rok budowy 1977, długość 8,04 m.

19.   „TONGA” skipper Niels Fetting, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 10,15 m.

20.   „FERIA” skipper Bernhardt Hartmut, klub SV Stralsund, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,04 m.

21.    „CHINOOG” skipper Vighard Christileit, klub Yachtclub Ueckermunde, grupa VI jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,30 m.

22.   „ASIA DE CUBA” skipper Jorg Krohn, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IV jachty z pomiarem ORC , długość 12,98 m.

23.   „INSPIRATION” skipper Bernd Rados, klub Greifswalder Regatta Verein, grupa IX jachty regatowe bez pomiarów, długość 14,30 m.

24.   „HAVET” skipper Michael Riese, klub SSC Ueckermunde, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 8,60 m.

25.   „BOOLAROO” skipper Norbert Koester, grupa VII jachty turystyczne bez pomiarów, długość 9,90 m.

26.   „IMAGINE” skipper Holger Streckenbach, klub Greifswalder Regatta Verein,, grupa IV jachty z pomiarem ORC, długość 12,80 m. Nowy bardzo szybki jacht w naszych regatach, według żeglarzy niemieckich faworyt.

27.„SZAMAN S.” skipper Witold Krochmal, klub Jacht Klub AZS w Szczecinie, grupa VIII oldtimery. Na Youtube można obejrzeć film Norberta Zdrojewskiego z IX Regat Unity Line, wykonany z pokładu „Szamana S.”, którym dowodziła wówczas kpt. Marta Sziłajtis-Obiegło.  Armator Witold Krochmal doceniając start naszej znakomitej żeglarki, zgodził się przekazać prowadzenie jachtu Marcie, a sam pozostał w załodze, Serdecznie Witkowi za to dziękuje.

28„BOLID” skipper Paweł Hapanowicz.

Połączenie regat powoduje start jachtów, które dotychczas startowały w Vulcain Langschlag w XIII Regatach Unity Line. Widać to na liście zgłoszeń, szczególnie w grupie jachtów z pomiarem ORC. A to znakomicie podnosi rangę sportową regat.

W Regatach Unity Line oraz Bakista Cup – Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim uczestniczyć będzie statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” dowodzony przez kpt.ż.w. Jarosława Łopytę. To nasz statek zabezpieczenia ratowniczego oraz baza dziennikarzy i fotografów. W Regatach Unity Line będzie także, podobnie jak w roku 2012, szybki ponton morski firmy ubezpieczeniowej Pantaenius z kpt. Michałem Korneszczukiem, organizatorem regat Nord Cup, autorem świetnego filmu z regat, polecam na Youtube.

Od roku 2013 głównym organizatorem Polsko – Niemieckich Regat Bałtyckich jest Klub Żeglarzy Samotników. Oczywiście Jacht Klub AZS nadal pozostaje bardzo ważnym partnerem regat i uczestniczy w organizacji części żeglarskiej imprezy. Stale uczestniczy w naszych regatach kilkanaście klubów żeglarskich z Polski i kilkanaście z Niemiec.  Warto tu podkreslić udział licznej grupy żeglarzy z  Jacht Klubu „Pogoria 3” z Dąbrowy Górniczej, którzy od kilku lat czarterując żaglowiec „Baltic Lady” z kpt. Ryszardem Graszkiem oraz jachty, pod kierownictwem Komandora Klubu Edwarda Piotra Majchrowskiego uczestniczą w Regatach Unity Line.

Zapraszam do zgłoszeń. Druki zgłoszeń oraz zawiadomienie o regatach na stronie www.regatyunityline.strefa.pl Przy tak dużych imprezach wstępne zgłoszenia są bardzo ważne dla organizatorów, gdyż np. kwestia czy szykować poczęstunek i pamiątki dla 300 czy 400 żeglarzy skutkuje konkretnymi kosztami. Dlatego też bardzo proszę  o zgłoszenia, mogą być bez pełnego składu załóg, wpisowe można wpłacać w dowolnym momencie przed regatami na konta lub w dniu rozpoczęcia regat. 

Przesyłam pozdrowienia. Piotr Stelmarczyk. Klub Żeglarzy Samotników.

Załączam zdjęcia Jacka Boneckiego z XII Regat Unity Line

 

 

XII Regaty Unity Line

 W dniu 12 sierpnia, w Porcie Jachtowym w Świnoujściu, zakończyły się XII Regaty Unity Line. W tym roku odbyły się one na trasie Świnoujście – Kroslin Niemcy – Świnoujście. Wystartowało w nich 107 jachtów tym 22 niemieckich, a na ich pokładach płynęło 403 żeglarzy. Pogoda sprzyjała żeglarzom, wiały wiatry od 3 do 5 stopni w skali Beauforta, z kierunków północnego i północno – wschodniego. To największa na polskim Bałtyku impreza żeglarska pod względem ilości startujących jachtów.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

Grupa I KWR -  jacht „Nefretiti” ze skipperem Aleksandrem Mikołajów z Jacht Klubu 4 Wiatry Świnoujście.

Grupa II KWR -  jacht „ Orson” ze skipperem Andrzejem Sokołowskim z Jacht Klubu AZS Szczecin.

Grupa III KWR - jacht „ Exocet” ze skipperem Michałem Jabłońskim.

Grupa żeglarzy samotnych z pomiarem KWR -  jacht „ Seba” ze skipperem Ralfem Pritzkowem  z Jacht Klubu VWG Berlin. To wielki sukces tego niepełnosprawnego żeglarza, który po lądzie jeździ na wózku, a na morzu prześcignął ubiegłorocznego zdobywcę Pucharu „Poloneza” Marka Lewensteina na „Kiwi”.

Grupa ORC -  jacht „ Ruden” ze skipperem Kati Roloff z Yachtclub Ueckermunde. Niemiecka żeglarka pokazała że nawet na starszym jachcie można wygrywać ze świetnymi załogami na znacznie nowocześniejszych jachtach.

Grupa VI żeglarze samotni bez pomiarów -  jacht „Exodus 3”ze skipperem Zbigniewem Andruszkiewiczem z Jacht Klubu AZS Szczecin. Ten doświadczony żeglarz pokazał, że mimo upływu lat jego umiejętności, zdobyte między innymi w latach siedemdziesiątych w Bałtyckich Regatach samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”, są ciągle wysokie.

Grupa VII oldtimery -  jacht „ Karfi” ze skipperem Andrzejem Wojciechowskim z  Klubu Żeglarzy Samotników Szczecin. Po regatach kpt. Andrzej Wojciechowskim stwierdził, że Jego jacht kończy udział w regatach. To jeden z najbardziej znanych polskich jachtów, sukcesy regatowe kpt. Jerzego Siudy na tym jachcie zapewniły mu miejsce w historii polskiego żeglarstwa. I dlatego należy mu się spokojniejsza żegluga, aby jeszcze długo pływał.

Grupa VIII bez pomiarów -  jacht „Calbud” ze skipperem Radosławem Kowalczykiem z Klubu Żeglarzy Samotników Szczecin oraz Yacht Klubu Polski Świnoujście. Ubiegłoroczny uczestnik atlantyckich regat Mini Transat potwierdził swoje ogromne umiejętności i zwyciężył w VIII grupie.

Grupa IX  bez pomiarów -  jacht „Aphrodite” ze skipperem Norbertem Stocker z Yacht Clubu Ueckermunde.

Grupa X  bez pomiarów -  jacht „Ella Pie” skipperem Klausem Detlef z  Monkenbuder Segelverein.

Grupa XI jachty regatowe  bez pomiarów -  jacht „ Black Magic” ze skipperem Dannym Stoecker z Yacht Clubu Ueckermunde.

W grupie żaglowców i jachtów towarzyszących popłynęły „Baltic Lady” z kapitanem Ryszardem Graszk i katamaran „Blue Angel” ze skipperem Andrzejem Kamińskim.

W tym roku w związku z przypadającymi jubileuszami obrazami z jachtami jubilatami zostali nagrodzeni:

Lech Zajda za 100 – lecie jachtu „Wespe”,

Andrzej Wojciechowski za 40 – lecie jachtu „Karfi”,

Sławomir Turniak za 40 – lecie jachtu „Truxa”.

Kapitan Adam Lisiecki w związku z 50 – leciem żeglowania otrzymał obraz swojego jachtu „Wisła”.

Specjalną nagrodę Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, 100 – letnią whisky, otrzymał Lech Zajda, armator „Wespe”.

Podobnie, jak w kilku poprzednich latach, bazą sędziów, organizatora i fotografów był jacht motorowy „Morski Patrol” Zbigniewa Grześkowiaka. W tym roku jest to kolejna Jego jednostka o tej nazwie, przebudowana na potrzeby regat z byłej pilotówki z Kilonii.  Specjalny pokład sędziowski na nadbudówce zapewnia znakomitą widoczność.

Od tego roku w Regatach Unity Line bardzo aktywnie bierze udział firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów. Znany żeglarzom organizator regat Timberland Nord Cup Michał Korneszczuk wspólnie z Iwoną Rozkosz poprowadzili bardzo szybki ponton pneumatyczny zabezpieczający bezpieczeństwo żeglarzy oraz miejsce pracy fotografów. Pantaenius zorganizował w Kroslin zabawę żeglarską oraz poczęstował żeglarzy piwem.

Tradycyjnie już regaty fotografowali: Jacek Bonecki, Marek Wilczek i Tomasz Turczyński, a filmowała Telewizja Pomerania, Telewizja Świnoujście i Michał Korneszczuk.

Bardzo sympatyczne przyjęcie żeglarzy regat w Marinie Kroslin powoduje że ten kierunek będzie celem kolejnych regat w roku 2013. Pokazuje to też polskim żeglarzom kierunek ich ewentualnych rejsów, akweny niemieckie są rozległe, linia brzegowa urozmaicona, a oznakowanie nawigacyjne bez uwag.

Tekst: Piotr Stelmarczyk

Krótki film o XII regatach na youtube

 

XI Regaty Unity Line

 W dniach od 11-12.08.2011 r. na wodach Zatoki Pomorskiej w Świnoujściu odbyła się XI edycja Regat Unity Line, aktualnie największej morskiej imprezy w Polsce. Z uwagi na remont portu w Kołobrzegu, w tym roku organizatorzy zdecydowali się na oparcie regat jedynie o świnoujski Port Północny, co okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko z uwagi na możliwość koncentracji wszystkich wydarzeń w jednym miejscu, ale także - ze względu na uwarunkowania logistyczne (flota 100 jednostek z ok. 400 żeglarzami wymaga przecież szerokiego i sprawnego zaplecza). Pozytywna atmosfera wśród żeglarzy, dobra organizacja oraz niezła pogoda okazały się czynnikami, które spowodowały, że Regaty należy uznać za duży sukces :)

Jeżeli chodzi o zawody na wodzie (bo nie sposób przecież ogarnąć wszystkich szczegółów lądowej rywalizacji), warto podkreślić, że wszystkie wyścigi odbyły się niemal zgodnie z planem. Trasy były dobrze ustawione, a (zwłaszcza drugiego dnia regat) ich przebycie wymagało dobrego kunsztu w różnych warunkach. Ostateczne wyniki nie mogły być zatem przypadkowe. Przy czy, ciekawe koncepcje tras trapezowych dla dwóch grup wyzwalały dodatkowe emocje - zwłaszcza w pierwszym z sobotnich wyścigów, gdy wielu żeglarzy mogło przypomnieć sobie w praktyce tajniki regatowej rywalizacji przy silnej i wyrównanej konkurencji, w tym zasady pierwszeństwa (zgodnie z przepisami regatowymi). Jedynym postulatem na przyszłość wydaje się wprowadzenie limitu czasowego przebycia trasy w każdej z grup (np. 30 minut od 2 jednostki na mecie) w przypadku planowanych dwóch wyścigów danego dnia. Taki zabieg na pewno bez żadnych dodatkowych wątpliwości uregulowałby sytuacje zarówno tych załóg, które ambitnie walczyły do mety, jak i tych które czekały na kolejny wyścig nawet 2 godziny. Niemniej, trzeba mieć na względzie, że w Regatach brało udział szereg jednostek różnego typu, i to tych bardzo wyczynowych, jak i tych których parametry nie pozwalały na szybką żeglugę. Połączenie w jednej procedurze jachtów o różnych możliwościach nautycznych jest zawsze nie lada wyzwaniem.

W większości z grup (których organizatorzy przewidzieli XII) zawody trzymały w napięciu do samego końca.

I tak, w gronie najmniejszych jachtów w grupie Open (6,50 do 8,00 m), prym wiodły trzy bardzo szybkie konstrukcje "Big Magia" (z doświadczonym J.Olszewskim na sterze), "Na Wiatr" (K.Pytlik), "Master 3" (B.Wrzesień). Prowadzenie zmieniało się z wyścigu na wyścig, po długim wyścigu prowadził Master 3 przez Big Magią i Na Wiatrem, aby po sobotnich krótkich wyścigach spaść na 3 miejsce. Decydujący o zwycięstwo ostatni wyścig (i to pomimo pomyłki trasy) wygrały "Na Wiatr" przed "Big Magią", w takiej właśnie kolejności kończąc regaty.

W grupie jachtów o długości 8.00 do 9.00 m bezkonkurencyjny okazał się "Verano" (M.Wróblewski) przed b.dobrze żeglującym Hafgolanem (T.Goliński) oraz "Harrym" (z doświadczonym H. Kałużą).

W grupach jachtów większych (grupie VII od 9,01 do 10,00 m, VI - od 10,01 do 12,00 oraz V - ponad 12,00) prym wiodły jachty niemieckie (odpowiednio: "Aphrodite" z N.Stockerem, "Peanut" z A.Zollnerem, "Lalelu" z D.Herwigiem"). Warto jednak odnotować, że w dwóch ostatnich grupach rywalizacja z polskimi jachtami była bardzo zacięta ("Natalii II" D. Sakowicza, który wygrał wyścig długi oraz "Fujimo" T.Kosubuckiego, który spóźnił się na start piątkowego etapu, ale zwyciężył za to w dwóch sobotnich wyścigach).

Wśród samotników prym wiódł R.Klimek na jachcie "Masquenada", wygrywając wszystkie wyścigi. Trzeba jednak zauważyć, że drugie miejsce zajął doskonale znany wszystkim weteran Regat R.Pritzkow na jachcie "Seba".

W klasach "przeliczeniowych" (budzących zawsze największe emocje w czasie wieczornych spotkaniach), KWR I zwyciężył pewnie K.Krygier na "Bluefin". W grupie KWR II, rywalizacja również była zacięta i wyrównana. Ostatecznie wygrał jacht "Xante" (R.Okiński) przed "Lady Daną" (J.Frączek) i "Elinem" (R.Konieczny). Niespodzianką było dopiero 5 miejsce utytułowanego A.Lisieckiego na słynnej "Wiśle". W grupie KWR III wygrał "Exocet" (M.Jabłoński), przed "Antidotum" (M.Mrówczyński) oraz naszpikowanym medalistami morskich MP "Amarelek" (R.Laska).

W dwóch najbardziej wyczynowych grupach emocje także były bardzo duże. W klasie ORC zgłosiły się ostatecznie cztery znakomite regatowe jednostki (wszyscy zwycięzcy wcześniejszych edycji Regat Unity Line): niemiecki "Express" (jacht klasy Rodman 42, ze skipperem R.Stimm-Jager, za którego sterem stał szczecinianin K.Tuński), "Tradewinds" (z multimedalistą Morskich Mistrzostw Polski i doskonałym żeglarzem meczowym A.Pomorskim), "Bryza 33" (jacht klasy GP 33, z medalistą MP T.Piaseckim) oraz stały bywalec Regat - "Trochus II" (ze znakomitą w wielu dyscyplinach i to nie tylko regatowych załogą, dowodzoną przez medalistę MP L.Łobodźca). W końcowej klasyfikacji zwycięzcą okazał się "Express", przegrywając (po przeliczeniu) jedynie drugi wyścig z "Tradewindsem". Kolejne miejsca po trzech wyścigach zajęły "Tradewinds", "Bryza 33" i "Trochus II".
Jachty tej grupy, z uwagi na najbardziej zbliżone parametry szybkościowe walczyły również bezwzględnie z najszybszymi jednostkami pozostałych klas w tym przede wszystkim: "Peanut", "Natalii II", "Fujimo", a także dwoma jednostkami XII Grupy tzw. jachtów wyczynowych ("Tomahawkiem" z P.Zbroją i ciekawą, nową konstrukcją "Six" z doświadczonym M.Świstelnickim). W szczególności walka "Tomahawka" z "Expressem" w nieoficjalnej klasyfikacji na najszybszą jednostkę regat była bardzo spektakularna. Górą okazał się szczeciński team Patryka Zbroi, który zdecydowanie zwyciężył piątkowy wyścig długi oraz drugi z sobotnich wyścigów, uznając nieznacznie wyższość konkurenta jedynie w trudnym, słabowiatrowym pierwszym wyścigu w sobotę.

Po sprawnym podliczeniu wyników, punktualnie o godz. 20.00 na pokładzie promu WOLIN odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Wydaje się, że większość uczestników regat mogła czuć się zwycięzcami :)

Gratulacje dla wszystkich załóg i do zobaczenia w przyszłym roku!

Patryk Zbroja Yacht Racing Team - załoga s/y TOMAHAWK

Starty Teamu wspiera SZCZECIN FLOATING GARDEN, port MARINA HOTELE, producent włoskiej odzieży sportowej SLAM oraz szczecińska firma budowlana KONSART."

Tekst: Patryk Zbroja

 

XI Regaty Unity Line

 W dniach 11-13 sierpnia na wodach Bałtyku odbyły się XI Regaty Unity Line organizowane przez firmę żeglugową Unity Line Sp. z o.o. oraz Jacht Klub Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Udział w nich wzięły załogi 92 jachtów, w tym 15 niemieckich i 1 duńskiego. Łącznie uczestniczyło w regatach 363 żeglarzy, w tym 56 niemieckich i 2 duńskich. Żeglowało 47 kobiet.


W dniu 11 sierpnia odbyła się odprawa kapitanów na terenie Mariny Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz" w Świnoujściu. Sędzia Główny Tomasz Paterkowski przy pomocy tłumacza na język niemiecki Waldemara Skuzy poinformował kapitanów o trasie i zasadach przeprowadzania regat. W dniu tym na przemian lało i padało, widoki na lepszą pogada były marne. Ale los sprzyja odważnym i w dniu 12 sierpnia na starcie wyścigu długiego była ładna, bezdeszczowa pogoda oraz wiatr o sile 3 do 4, głównie z południowego zachodu. Jak zawsze szczególnie imponująco wyglądał start tak licznej grupy jachtów morskich. Linia startu i mety ustawiona była możliwie blisko plaży, aby zapewnić plażowiczom morskie widowisko. Jachty były dobrze widoczne, co można zobaczyć na pierwszym filmie z regat umieszczonym na youtube.

W dniu 13 sierpnia odbyły się dwa wyścigi krótkie, zdecydowanie najbardziej widowiskowa część regat. Wiatr początkowo bardzo słaby z czasem wzmógł sie do 3 stopni w skali Beauforta, wiejąc początkowo z południa, a potem z północnego wschodu.

W poszczególnych grupach zwyciężyły załogi jachtów:
- w grupie I z pomiarem KWR jacht „Bluefin" z jednoosobową załogą w osobie Krzysztofa Krygiera. Zdobywca Pucharu Poloneza z roku 2010 po raz kolejny potwierdził swoje znakomite, żeglarskie umiejętności. 
- w grupie II z pomiarem KWR jacht „Xante" dowodzony przez Radosława Okińskiego.
- w grupie III KWR jacht „Exocet" dowodzony przez Michała Jabłońskiego.
- w grupie z pomiarem ORC jacht „Express" ze skiperem Andreasem Jagerem, który już zajmował czołowe miejsca w naszych regatach. 
- w grupie żeglarzy samotnych Ryszard Klimek na jachcie „Masquenada". Drugie miejsc w tej grupie zajął Ralf Pritzkow na jachcie „Seba", niepełnosprawny żeglarz z Berlina. Ralf po nagrodę na zakończeniu regat przyjechał na swoim wózku, co spotkało się z ogromnym aplauzem zebranych żeglarzy, organizatorów i gości regat, łącznie około 500 osób. 
- w grupie jachtów bez pomiarów o długości powyżej 12 metrów jacht „Lalelu" ze skiperem Herwigiem Dresslerem. 
- w grupie jachtów bez pomiarów o długości 10 - 12 metrów jacht „Peanut" ze skiperem Andree Zollnerem. 
- w grupie jachtów bez pomiarów o długości 9 - 10 metrów jacht „Aphrodite" ze skiperem Norbertem Stockerem.
- w grupie jachtów bez pomiarów o długości 8 - 9 metrów jacht „Verano" ze skiperem Markiem Wróblewskim.
- w grupie jachtów bez pomiarów o długości 6,50 - 8 metrów jacht „Na Wiatr" ze skiperem Krzysztofem Pytlikiem.
- w grupie oldtimerów jacht „Karfi" ze skiperem Andrzejem Wojciechowskim. Ten znakomity żeglarz bezpośrednio po Regatach Unity Line będzie startował w Regatach Poloneza.
- w grupie jachtów wyczynowych jacht „Tomahawk" ze skiperem Patrykiem Zbroją. Patryk ciekawie opisuje swoje starty w regatach i liczę że wkrótce ukaże się Jego relacja z regat. Grupa jachtów wyczynowych to nowa grupa skupiająca nowe, lekkie konstrukcje zdecydowanie różniąca się konstrukcyjnie od innych jachtów.

W regatach od kilku lat uczestniczy jako statek Komisji Sędziowskiej, organizatorów, dziennikarzy i fotografów „Morski Patrol" armatora Zbigniewa Grześkowiaka. Ten 33 - metrowy jacht motorowy znakomicie ułatwił przeprowadzenie imprezy. Jest jednostką o dużej dzielności morskiej, dużej mocy maszyn oraz umożliwia zaokrętowanie wszystkich istotnych dla regat osób na jednej jednostce. 
Regaty obsługiwane były przez dwie ekipy telewizyjne - TV Pomerania i TV Świnoujście. Materiały wykonane przez dziennikarzy TV Pomerania będzie można oglądać w Magazynie Żeglarskim „Na Fali" w sobotę 20 sierpnia o godzinie 19.30. Telewizję Pomerania można oglądać również w internecie, a w niedługim czasie relację z regat można będzie obejrzeć wśród materiałów w archiwum stacji. Również w internecie będzie można obejrzeć relację TV Świnoujście.

Regaty fotografowali nasi stali fotografowie - Marek Wilczek, Tomasz Turczyński i Jacek Bonecki. Wkrótce ich fotografie będą prezentowane na www.regatyunityline.pl a filmy na youtube. Polecam także portal Tomasz Turczyńskiego News Press oraz stronę Jacka Boneckiego www.bonecki.com, znakomite źródło wiedzy fotograficznej. Jacek Bonecki swój film z regat nagrał kamerą Sony 3 D, najnowsza technika filmowa zagościła w naszej imprezie. Z pokładu jachtu „Sniga" filmował regaty filmowiec Jacht Klubu AZS w Szczecinie Norbert Zdrojewski. Również Jego film wkrótce będzie można obejrzeć na youtube. Jego żeglarskie filmy, w tym z poprzednich Regat Unity Line można obejrzeć na youtube oraz stronie Jacht Klubu AZS www.jkazs.szn.pl 
Zakończenie regat odbyło się na pokładzie ładunkowym promu Unity Line „Wolin", który specjalnie dla żeglarzy zacumował na nabrzeżu Władysława IV w Świnoujściu. To oryginalne miejsce zakończenia imprezy ma ścisły związek ze sponsorem i współorganizatorem regat - firmą żeglugową Unity Line. Przez całe regaty, w bezpośredniej bliskości tras wyścigów, pływały w swoich rejsach do Ystad promy Unity Line.

W przyszłym roku organizatorzy regat chcą zdecydowanie uwypuklić sportowy charakter imprezy. Zostanie zwiększona ilość grup z pomiarami, głownie KWR, a zmniejszona liczba grup jachtów bez pomiarów. Mierniczowie KWR pod kierownictwem kpt. Adama Lisieckiego w ostatnich latach pomierzyli około 80 jachtów i każdy żeglarz może uzyskać ten pomiar. A posiadanie pomiarów to możliwość porównania wyników bardzo różnych konstrukcji i podstawa regat. 
Szczegółowe wyniki regat poniżej oraz na www.regatyunityline.pl

Tekst: Piotr Stelmarczyk JK AZS Szczecin

 

X Regaty Unity Line

 W dniach 13 – 15 sierpnia 2010 roku odbyły się najliczniej obsadzone regaty na Polskiej części Bałtyku. Do regat zgłosiło się 112 jachtów w 9 grupach, a na nich 393 żeglarzy z czego 62 to kobiety, których z każdym rokiem przybywa. Najliczniej obsadzone grupy to: grupy jachtów bez pomiarów gdzie zgłosiło się odpowiednio 15 jachtów o długości od 6,51 do 8 m, 26 jachtów o długości od 8,01 do 10 m, 9 jachtów o długości od 10,01 do 12 m, 16 oldtimerów zbudowanych przed 1979 rokiem, 13 jachtów z samotnymi żeglarzami oraz 2 grupy jachtów z pomiarami KWR w których łącznie wystartowało 26 jednostek.
X Regaty stały pod znakiem integracji Polsko – Niemieckiej co dało się zauważyć na starcie. Do regat zgłosiły się 23 jachty niemieckie w tym znany Uwe Rotgerring, który startował w znanych regatach OSTAR 2009 oraz Hanjo Tamm na jachcie „Havesta” klasy Mini Transat 650, z którym rywalizował Radosław Kowalczyk na zbudowanym przez Siebie jachcie „Ocean 650” tej samej klasy.

W trakcie regat odbyły się 3 wyścigi. Pierwszy na trasie Świnoujście – Kołobrzeg przy żeglarskiej pogodzie, wietrze o sile 4B i kursach spinakerowych, który bezwzględnie wygrał jacht „Black Magic” dowodzony przez Danego Stoeckera z czasem przejścia trasy 08h 20min i 19s. Drugi wyścig odbył się tradycyjnie na redzie portu Kołobrzeg przy dobrych warunkach wietrznych. Najszybciej żeglowała załoga na „Black Magic” jednak bezwzględnie pierwszy na mecie był jacht „Bryza 33” dowodzony przez Tomasza Piaseckiego, który wystartował 10 minut przed goniącym go jachtem „Black Magic”. Trzeci wyścig na trasie Kołobrzeg – Świnoujście rozpoczął się przy bardzo słabych wiatrach i część jachtów nie załapała się z wiatrem. Procedura startowa dla ostatnich jachtów trwała niemal 3 godziny. Z tego powodu sędzia główny podjął decyzję o skróceniu trasy przy pławie „DZI”. W czasie trwającego wyścigu wiatr stopniowo wzmagał się aż do 6B. Mimo tego duża część jachtów na metę płynęła pod spinakerem. Znów najszybciej trasę pokonała załoga jachtu „Black Magic” z czasem 6h 14min i 17s.

IX Regaty Unity Line

Do IX Regat Unity Line jeszcze daleko, a już zgłaszają się pierwsi żeglarze. Formalne zgłoszenie złożyli już samotni żeglarze Krzysztof Krygier z Pałacu Młodzieży w Szczecinie na jachcie „Bluefin” oraz Edward Zając z Jacht Klubu Ustka na jachcie „Holly”. Do regat samotnych żeglarzy zaproszono również żeglarza JK AZS Henryka Widerę, który od maja 2006 roku do października 2008 roku płynął samotnie dookoła Europy. IX Regaty Unity Line, podobnie jak poprzednie, będą rozgrywane w wielu grupach. Będą grupy o charakterze zdecydowanie sportowym z przelicznikami KWR i ORC, grupy jachtów turystycznych bez przeliczników oraz żeglarzy samotnych oraz oldtimery.

Z każdym rokiem impreza gromadzi coraz więcej jachtów i żeglarzy. Organizatorzy, żeglarze z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie oraz firma żeglugowa Unity Line dokładają starań, aby bardzo liczna publiczność plażowa miała informacje o oglądanym widowisku z prasy, telewizji, radia oraz plakatów i ulotek, dodatkowo zorganizowane lotne premie w pobliżu plaż przybliżają żeglarstwo oraz regaty plażowym turystom.
W roku 2008 wystartowało aż 81 jachtów, w tym 14 jachtów z Niemiec i 1 z Danii, a na nich około 400 żeglarzy. W tegorocznej edycji regat liczymy na jeszcze większe zainteresowanie wśród żeglarzy. Organizatorzy regat stale współpracują z gospodarzami nadmorskich miejscowości: Kołobrzegiem, Świnoujściem, Dziwnowem, Rewalem, Międzyzdrojami; oraz Portem Jachtowym w Kołobrzegu, Zespołem Szkół Morskich w Kołobrzegu, Ochotniczą Strażą Pożarną „Tryton” z Kołobrzegu, Uczniowskim Klubem Podwodnym w Dziwnowie, Starostwem Powiatu Kamień Pomorski, Urzędem Miasta Międzyzdroje, Urzędem Gminy Rewal, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu, Komendą Miejską Policji w Świnoujściu oraz 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża w Świnoujściu . W regatach od ich początku w 2001 roku uczestniczy statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” z kpt.ż.w. Jarosławem Łopytą, który pełni w regatach funkcję statku asysty ratowniczej, a na jego pokładzie znajduje się również ekipa fotografów i dziennikarzy.

Serdecznie zapraszam do udziału w IX Regatach Unity Line.

Autor oraz organizator Piotr Stelmarczyk.

VIII Regaty Unity Line
 
Tegoroczne regaty zostały rozegrane w dniach 15-17 sierpnia 2008 roku. Wystartowało aż 81 jachtów a na nich około 400 żeglarzy. Pogoda w tym roku była kapryśna i z powodu silnego wiatru wyścig na trasie Kołobrzeg – Świnoujście został odwołany przez sędziego głównego regat. Mimo wszystko podczas pierwszych dwóch dni regat jachty były doskonale widoczne z plaż nadmorskich miejscowości dzięki lotnym premiom, które ustawione były w pobliżu plaż na trasie ze Świnoujścia do Kołobrzegu. W dniu 16 sierpnia w godzinach popołudniowych przy deszczowej pogodzie odbyła się biesiada żeglarska. Unity Line, Żywiec oraz Port Jachtowy w Kołobrzegu przywitały żeglarzy muzyką oraz kiełbasami i piwem Żywiec. Następnego dnia odbył się wyścig na trasie ustawionej w pobliżu redy portu Kołobrzeg tak aby zmagania widoczne były z molo oraz plaży. Po kilku godzinach żeglowania jednostki spłynęły do portu. Pogoda pokrzyżowała plany i był to już koniec regat. Rozdanie nagród odbyło się 30 sierpnia na terenie przystani JK AZS w Szczecinie. Do zobaczenia w przyszłym roku na IX Regatach Unity Line.

VII Regaty Unity Line
 
 VII Regaty Unity Line rozpoczęły się faktycznie w dniu 16.08, a dla niektórych jachtów nawet kilka dni wcześniej, kiedy jachty wypłynęły ze swoich macierzystych przystani w Szczecinie, Lubczynie, Policach, Kołobrzegu, Świnoujściu, Ustce, Gdyni, Gdańsku, Elblągu, Berlinie, Anklam, Greiswaldzie i Ueckermunde w Niemczech. Ze Szczecina wypłynął także statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej "Nawigator XXI" z kpt. Zbigniewem Ferlasem, który pełni w regatach funkcję statku asysty ratowniczej. Wśród kilku kapitanów obecnych na pokładzie statku był również kapitan jachtowy Andrzej Gedymin, Komandor regat, odpowiedzialny za koordynację działań statku z działaniami żeglarzy. A jednocześnie dziennikarz "Kuriera Szczecińskiego", dzięki któremu gazeta ta jest gazetą najczęściej opisującą regaty.  Znakomicie sędziowali regaty Marek Zaleski i Anna Krych, a zapanowanie na tłumem żeglarzy to naprawdę trudne zadanie. W regatach bardzo sympatycznym elementem regat był statek żaglowy "Baltic Lady" z właścicielem kpt. Ryszardem Graszką, na którym znajdowała się Komisja Sędziowska na redzie portu w Świnoujściu, w pracach komijsji pomagała motorówka Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu "Patrol".
 
Tegoroczne regaty rozgrywane były w kilku grupach: jachtów z pomiarem IMS, jachtów z pomiarem KWR,  jachtów bez pomiarów, samotników oraz oldtimerów. W grupie jachtów z pomiarami IMS zdecydowanie wyróżnił się jacht "Duży Ptak" z kpt. Krzysztofem Paulem z Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, który zdobył 5 pucharów:
- Puchar Prezydenta Kołobrzegu za pierwsze bezwzględnie miejsce na mecie wyścigu Świnoujście - Kołobrzeg,
- Puchar Portu Jachtowego w Kołobrzegu za pierwsze bezwzględnie miejsce na mecie wyścigu na redzie portu w Kołobrzegu
- Puchar Starosty Kamieńskiego za pierwsze bezwzględnie miejsce na lotnej premii w Dziwnowie
- Puchar Burmistrza Międzyzdrojów za pierwsze bezwzględnie miejsce na lotnej premii w Międzyzdrojach
- Puchar Latarni Morskiej w Świnoujściu za pierwsze bezwzględnie miejsce na mecie wyścigu Kołobrzeg - Świnoujście.
W grupach jachtów bez pomiarów wystartowało 36 jednostek w tym 9 niemieckich oraz jeden pod banderą USA. W grupie żeglarzy samotnych wystartowało 6 jednostek, a w grupie oldtimerów znalazły się 4 jachty, w tym 101 letni "Nadir" z JK AZS w Szczecinie. Łącznie wystartowało 66 jachtów, w tym 13 niemieckich, a na nich łącznie 292 żeglarzy. Jest to największa impreza regatowa na polskim Bałtyku. Dopisała pogoda, wiatr był silny i umiarkowany od 3 do 5 w skali Beauforta, ponadto słońce i minimalne opady. Regaty poprzez lotne premie oraz wyścig na redzie portu w pobliżu plaży w Kołobrzegu były doskonale widoczne z plaż, całkowicie zapełnionych w ten wakacyjny weekend. Można powiedzieć, że jest to impreza o wielotysięcznej widowni. Wieczorem w porcie Kołobrzeg odbyła się biesiada żeglarska. Unity Line, Żywiec i Port Jachtowy w Kołobrzegu podjęły żeglarzy kiełbaskami, napojami i oczywiście piwem Żywiec. W tym czasie na terenie twierdzy Kołobrzeg kapitan Krzysztof Paul oraz załoga jachtu "Duży Ptak" otrzymali Puchar Prezydenta Kołobrzegu za pierwsze miejsce bez przeliczeń na mecie w Kołobrzegu oraz Puchar Portu Jachtowego w Kołobrzegu za pierwsze miejsce bez przeliczeń w wyścigu na redzie portu w Kołobrzegu. Puchary wręczył osobiście Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek. To bardzo sympatyczne dla żeglarzy, że gospodarz miasta osobiście ich odwiedził i ufundował puchar, który jest stałym elementem regat. Po wręczeniu Pucharu Prezydenta Kołobrzegu, żeglarze zaproszeni zostali na koncert zespołu szantowego. Koncert w nastrojowym forcie był znakomity i na pewno warto będzie wrócić tu w przyszłym roku. Żeglarzy wspaniale gościł w Porcie Jachtowym w Kołobrzegu jego gospodarz Wojtek Dubois. W kołobrzegu Komisja Sędziowska zainstalowała się na statku Zespołu Szkół Morskich "Pilot" z kapitanem Andrzejem Hładkim, pomagała im jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Regaty tradycyjnie zakończyły się na promie "Polonia" gdzie na pokładzie wręczone zostały puchary, nagrody, dyplomy oraz upominki od Unity Line.

 

VI Regaty Unity Line
 
VI regaty Unity Line rozpoczęły się faktycznie w dniu 11 sierpnia, kiedy jachty wypłynęły ze swoich macierzystych przystani w Szczecinie, Lubczynie, Kołobrzegu, Łebie i Ueckermunde w Niemczech. Tak jak w zeszłym roku asysty ratowniczej udzielał statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej "Nawigator XXI". Tegoroczne regaty to dwie imprezy regatowe rozgrywane w tym samym czasie i na tej samej trasie Świnoujście - Kołobrzeg - Świnoujście. VI Bałtyckie Regaty o Puchar Promu "Polonia" dla jachtów z pomiarami IMS i KWR oraz I Bałtyckie Regaty o Puchar Prezesa Unity Line dla jachtów bez pomiarów. Łącznie wystartowało 38 jachtów, a na nich 165 żeglarzy, w tym 33 panie oraz jeden kot w załodze jachtu "Rymaro". Zgłoszenia do regat były przyjmowane przez Komisję Sędziowską do ostatniej chwili. Start do pierwszego wyścigu na trasie Świnoujście - Kołobrzeg nastąpił 12.08 o godzinie 0900. Tego dnia niestety wiatr nie dopisał i trasę o długości około 50 Nm pierwszy jacht "Trochus II" pokonał po ponad 13 godzinach. Wolniejsze jachty nie miały tyle szczęścia i załapały się na nocną flautę, przez co na metę wpłynęły dopiero rano następnego dnia. Ostatnie jachty osiągnęły metę pierwszego wyścigu dopiero po 28 godzinach żeglugi.
 
Załogi były mocno zmęczone i niewyspane. Żeglarze zastanawiali się nad niesamowicie dobrymi czasami jachtów "Rymaro" i "Elem", które znane są ze swej powolności, a tu nagle miały czasy porównywalne z szybkimi mantrami. Niestety, chyba w przyszłym roku, o ile te jachty wystartują będzie trzeba prowadzić ich obserwację na radarach "Nawigatora XXI". Brak wiatru w dniu 13.08 i odwołanie biegu w tym stanie przyjęto spokojnie i wykorzystano na wypoczynek. Niektóre jachty wyszły na redę portu w Kołobrzegu aby pokazać się publiczności i ekipie Telewizji Polskiej z red. Kingą Brandys. W godzinach popołudniowych w porcie Kołobrzeg odbyła się biesiada żeglarska Unity Line, Żywiec i Port Jachtowy w Kołobrzegu podjęły żeglarzy kiełbaskami, napojami i oczywiście piwem Żywiec. Nawet padający deszcz nie przeszkodził w doskonałej zabawie. W tym czasie w pobliżu jachtu "Trochus II" jego kapitan Lesław Łobodziec oraz załoga otrzymali Puchar Prezydenta Kołobrzegu za pierwsze miejsce bez przeliczeń na mecie w Kołobrzegu. Puchar wręczył osobiście Prezydent Miasta Kołobrzeg Henryk Bieńkowski. To bardzo sympatyczne dla żeglarzy że gospodarz miasta osobiście ich odwiedził i ufundował puchar, który będzie stałym elementem regat. Po wręczeniu Pucharu prezydenta Kołobrzegu żeglarze zaproszeni zostali przez Prezesa Unity Line Piotra Waszczenkę na koncert zespołu "Stary Szmugler". Koncert w nastrojowym forcie był znakomity i na pewno warto będzie wrócić tu w przyszłym roku. W dniu 14 sierpnia o godzinie 0900 odbył się start do wyścigu powrotnego na trasie Kołobrzeg - Świnoujście. Piękna żeglarska pogoda, wiatr około 4 stopni Beauforta, słońce i ciepło wynagrodziły poprzednie dni i już po siedmiu godzinach jacht "Sharki" z kapitanem Cezarym Wolskim minął jako pierwszy linię mety jednocześnie zdobywając Puchar Prezydenta Świnoujścia. Jachty "Rymaro" i "Elem" po niesamowitym nocnym wyczynie za dnia już nie powtórzyły tak dobrych lokat i zajęły swe normalne miejsca. Na mecie wyścigu, podobnie jak na starcie dużej pomocy komisji sędziowskiej udzieliła motorówka "Patrol" Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu z jej sternikiem Stanisławem Kamińskim. To już kolejny rok w którym policjanci są partnerami w realizacji naszych regat.