Regaty UNITY LINE.

 

Regaty Stepnica

 

 

 V Regaty Stepnica 2016

                                          V Regaty Stepnica z kpt. Robertem Hilgendorfem

W dniu 9 lipca 2016 roku odbyły się kolejne, piąte Regaty Stepnica. Ta niewielka miejscowość nad Zalewem Szczecińskim dzięki swoim gospodarzom, a szczególnie Burmistrzowi Andrzejowi Wyganowskiemu, stała się w ostatnich kilku latach silnym ośrodkiem żeglarskim. Rozbudowano przystań w kanale Młyńskim oraz Port Handlowy i Port Rybacki. Pobudowano zupełnie nową przystań żeglarską, której w dniu 9 lipca nadano imię Kapitana Roberta Hilgendorfa. Ten znakomity żeglarz, kapitan wielkich żaglowców frachtowych, urodził się 31 lipca 1852 roku w miejscowości Schiebenhorst (Świbno) w pobliżu Stepnicy. Od wczesnego dzieciństwa nabrzeże portowe w pobliżu ujścia rzeki Gowiennicy, pokład łodzi ojca były dla niego najważniejszymi miejscami na ziemi. Już jako dziecko Robert wypływał ze swym ojcem w swoje pierwsze rejsy po Odrze i Zalewie Szczecińskim i w naturalny sposób uczył się żeglarskiego rzemiosła. W wieku 12 lat mógł obejmować wachtę i samodzielnie sterować. Dojrzewały w nim marzenia o dalekich podróżach. Mając 15 lat opuszcza rodzinne strony by zdobywając kolejne szczeble żeglarskiej profesji w wieku 29 lat zostać kapitanem u jednego z najbardziej cenionych na świecie hamburskiego armatora Ferdynanda Laeisza. W czasie ponad dwudziestoletniej służby dowodził dziewięcioma żaglowcami tzw. ,,Flying P-Liners” łącznie z największym w tym czasie na świecie pięciomasztowym barkiem ,,Potosi”. To na tej jednostce kończy zawodową karierę jako jeden z najwybitniejszych kapitanów epoki wielkich żaglowców frachtowych przełomu XIX i XX wieku. Jeden ze wspóltwórców podwalin współczesnej meteorologii. W latach 1883 - 1898 zebrał i przekazał Obserwatorium Morskiemu w Hamburgu 16.500 obserwacji meteorologicznych. Obsługując linię wiodącą z Europy do portów Chile do dziś pozostaje absolutnym rekordzistą świata w ilości przejść wokół Przylądka Horn pod żaglami – łącznie 66 razy! Wyczyn ten w środowisku żeglarzy budził i budzi do dziś jak najwyższy szacunek. Mówiono o nim „mądry, dumny i energiczny Kapitan. Człowiek starej daty, otwarty na nowe. Wielki charyzmatyk.” Ze względu na swe niesamowite osiągnięcia i żeglarski kunszt zyskał wśród sobie współczesnych przydomek „Diabeł z Hamburga”. Rodzinne Stepnickie strony na zawsze pozostały bliskie jego sercu. Wśród innych ofiarodawców nazwisko Hilgendorf widoczne jest na obrzeżu środkowego dzwonu (1924) wyeksponowanego przed kościołem Św. Jacka w Stepnicy.

W V Regatach Stepnica wystartowało 32 jachty z 97 żeglarzami. 10 jachtów w grupie z pomiarem ORC, 4 jachty z pomiarem KWR oraz 18 jachtów w dwóch grupach Open bez pomiarów. Pogoda pomogła żeglarzom w szybkim przeprowadzeniu wyścigów, wiało z zachodu z siłą 4 do 5 stopni w skali Beauforta.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

grupa ORC:

1. "Bluefin II" z kpt. Krzysztofem Krygierem

2. "Lisica" z kpt. Adamem Lisieckim

3. "Bryza 33" z kpt. Jackiem Romanowskim

grupa KWR:

1. "Asso" z kpt. Markiem Lewensteinem

2. "Accu" z kpt. Piotrem Sosnowskim

3. "Truxa" z kpt. Sławomirem Turniakiem

grupa Open I:

1. "Sharki" z kpt. Cezarym Wolskim

2. "Romantica" z kpt. Mirosławem Rzechułą

3. "Mascalero" z kpt. Radosławem Okińskim

grupa Open II:

1. "Buena" z kpt. Władysławem Chmielewskim

2. Res Navalis" z kpt. Markiem Krzysztoszkiem

3. "Chinooks" z kpt. Ryszardem Hajdamowiczem


                                                      Piotr Stelmarczyk, Sławomir Turniak 11.07.2016.

Fotografie Magdaleny Myłki z V Regat Stepnica 2016   >>>

 

 

                          IV Regaty Stepnica wietrzne i słoneczne

W sobotę 13 czerwca odbyły się IV Regaty Stepnica. Sędzina Główna Regat Izabella Kidacka przeprowadziła trzy wyścigi na akwenie w pobliżu Stepnicy, w pobliżu plaży i portu, było to jednocześnie piękne żeglarski widowisko dla licznie zgromadzonych mieszkańców Stepnicy i gości przybyłych na cały szereg imprez które odbyły się tego dnia.  Bezpośrednio po regatach odbyła się Biesiada Rybna zorganizowana przez Gminę Stepnica. W regatach wystartowało 25 jachtów podzielonych na pięć grup – jedna z międzynarodowym współczynnikiem ORC, dwie ze stosowanym w Polsce współczynnikiem KWR oraz dwie grupy Open czyli bez pomiarów. Współczynniki stosowane są w żeglarstwie sportowym po to aby móc sprawiedliwie ocenić wyniki jachtów  o różnej konstrukcji. Piękna letnia pogada, słonecznie i zdecydowanie ciepło oraz wiatr z południowego zachodu o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta to wręcz wymarzone warunki do żeglarskiej sportowej rywalizacji. W poszczególnych grupach zwyciężyli:

- grupa ORC – jacht „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

- grupa I KWR– jacht „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

- grupa II KWR – jacht „Bluefin II” z kpt. Krzysztofem Krygierem

- grupa I Open - jacht „Kantapper” z kpt. Waldemarem Skuzą

- grupa II Open - jacht „Master 3 Raven It” z kpt. Aleksandrem Waszkiewiczem

W regatach wystartowały czołowe załogi regatowe Pomorza Zachodniego: „Bryza 33 „ z kpt. Jackiem Romanowskim, „Buena” z kpt. Władysławem Chmielewskim, „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, „Bluefin II” z kpt. Krzysztofem Krygierem, „Master 3 Raven It” z kpt. Aleksandrem Waszkiewiczem, „Bryza Sport” z kpt. Piotrem Buryszkiem, „Na Wiatr” z kpt. Krzysztofem Pytlikiem, „Umbriaga” z kpt. Stanisławem Wondołowskim, „Xante” z kpt. Radosławem Okińskim. Dwa jachty przypłynęły na regaty z Niemiec: „Kantapper” z kpt. Waldemarem Skuzą i „Black Devil” z kpt. Cezarym Brzezińskim. Dwaj żeglarze startowali samotnie kpt. Krzysztof Krygier, organizator Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarz o Puchar „Poloneza” na jachcie „Bluefin II” oraz kpt. Edward Szymański  na jachcie „Awior”. Samotna żegluga w regatach to  rodzaj żeglugi wymagający wysokich kwalifikacji żeglarskich, szczególnie w regatach na krótkich dystansach gdzie konieczna jest stała praca żaglami i ich częsta zmiana.

Na zakończenie regat Burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski wręczył zwycięzcom puchary i okolicznościowe pamiątki, a wszystkich żeglarzy zaprosił na Biesiadę Rybną oraz kolejne V Regaty Stepnica w roku 2016.

Fotografie Magdaleny Myłki z IV Regat Stepnica  >>>

Wyniki:

Decyzja sędziego >>>

ORC KWR OPEN wyniki końcowe  >>>

 

 

III Regaty Stepnica - 36 jachtów wystartowało w III Regatach Stepnica

11-13 lipca 2014

Regaty Stepnica cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością wśród żeglarzy. Ma to oczywiście ścisły związek z inwestycjami Gminy Stepnica w budowę marin żeglarskich. Aktualnie budowana jest kolejna przystań żeglarska  w Stepnicy, która będzie otworzona 25 lipca podczas 50 Etapowych Regat Turystycznych. Łączna ilość miejsc postojowych wyniesie 500. Stepnica ma także bardzo atrakcyjne położenie nad Zalewem Szczecińskim, żeglarze wypływają na duży akwen łączący się z wodami niemieckimi.

W III Regatach Stepnica wystartowała czołówka żeglarzy regatowych województwa zachodniopomorskiego, dwa jachty z Niemiec, łącznie 36 jachtów  w pięciu grupach.

W grupie jachtów z pomiarem ORC zwyciężył Adam Lisiecki na „Wiśle” przed „Bryzą Sport” z Grzegorzem Dobiesem, trzeci był jacht „Bryza 33” z Jackiem Romanowskim.

W grupie I KWR pierwsze miejsce zajął jacht „Lady Dana” z Januszem Frączkiem, drugi był  „Antidotum” z Marcinem Mrówczyńskim, a trzeci „Exocet” z Michałem Jabłońskim. 

W grupie jachtów II KWR zwyciężył Andrzej Sokołowski na „Orsonie” przed „Scooby Doo” z Walerianem Zegzdrynem, trzeci był jacht „Johanna” z Piotrem Parzym.

W grupie III KWR sklasyfikowano dwa jachty, pierwszy był Ryszard Zimnicki na „Halszce”, drugi Grzegorz Mikłaszewicz na „Alderaanie”.

W grupie jachtów bez pomiarów wystartowało 17 jachtów. Pierwszy na mecie był „Sharki” z Cezarym Wolskim, przed „Na Wiatr” z Krzysztofem” Pytlikiem oraz trzecim „Harrym” z Henrykiem Kałużą.

Wystartowało trzech znakomitych samotnych żeglarzy: organizator i zwycięzca Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” Krzysztof Krygier na „ Bluefin II”, wielokrotny zwycięzca w grupie samotników Regat Unity Line i uczestnik Regat „Poloneza” Henryk Kałuża na „Harrym” oraz osiemdziesięcioletni żeglarz niemiecki Wolfgang Oelschlagel na „Oma”.

Burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski wręczył zwycięzcom regat Puchary Burmistrza Miasta i Gminy Stepnicy i lokalne, stepnickie pamiątkowe nagrody oraz zaprosił żeglarzy na IV Regaty Stepnica w roku 2015.

Regaty Stepnica były częścią Dni Stepnicy trwających od 11 do 13 lipca, corocznej imprezy na która zaproszeni są wszyscy mieszkańcy oraz  goście pięknej Gminy Stepnica. 

Wyniki:

Jachty bez pomiaru >>>

ORC 2014 >>>

KWR 2014 >>>

Piotr Stelmarczyk, 13.07.2014 r.

 

 

 

WYNIKI II REGAT STEPNICA 2013

12-14 lipca 2013

 

II Regaty Stepnica dla juniorów i seniorów

Przy pięknej, słonecznej pogodzie i północno-zachodnim wietrze o sile 2 do 4 stopni w skali Beauforta w dniu 13 lipca odbyła się druga edycja Regat o Puchar Wójta Gminy Stepnica. Na starcie obok jachtów balastowych stanęli juniorzy na Omegach, Laserach i Optymistach. To wynik współpracy Gminy Stepnica z Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Instruktor Centrum Żeglarskiego Tomasz Franczak przypłynął na regaty z 48 młodymi żeglarzami.

W poszczególnych grupach jachtów mieczowych zwyciężyli:

Młodszy Optymist – Maciej Mielczarek z M.D.K. Stargard Szczeciński

Optymisty „Starsi” – Bartek Andrałojć z M.D.K. Stargard Szczeciński

Laser – Szymon Pawlik z Centrum Żeglarskiego

Omega – „Narcyz” z Centrum Żeglarskiego z załogą w składzie: Grzegorz Durdyń, Grzegorz Śledziona i Aleksander Pikuła.

W grupach jachtów balastowych wystartowały 34 jednostki ze 104 żeglarzami podzielone na 6 grup: trzy ze współczynnikiem KWR, jedna z ORC, żeglarze samotni oraz grupa jachtów be z pomiarów.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

Grupa KWR I a – Piotr Parzy na „Johannie”

Grupa KWR I b – Radosław Okiński na „Xante”

Grupa KWR I c – Marcin Mrówczyński na „Antidotum”

Grupa ORC – Tomasz Piasecki na „Bryzie 33”

Grupa żeglarzy samotnych – Henryk Kałuża na „ Harrym”

Grupa bez pomiarów – Bogdan Wrzesień na „Master 3”

Udział wielu czolowych żeglarzy regatowych Pomorza Zachodniego to podniesienie rangi tych regat.

Nagrodę Fair Play otrzymala załoga "Sokratesa" z kpt. Piotrem Wojszelem za skuteczną, błyskawiczną pomoc udzieloną żeglarzowi z jachtu "Lively", który wypadł za burtę. Umiejętności żeglarskie zdobyte w regatach przydały sie w tej trudnej sytuacji.

Komisja Sędziowska, fotograficy, organizator oraz grupa kibiców skorzystała z największego jachtu motorowego armatora Zbigniewa Grześkowiaka, 27 – metrowego „Kapitana Cooka”. Taki duży jacht motorowy to znakomite miejsce dla umieszczenia mobilnego centrum regat, miejsca dość dla wszystkich osób realizujących regaty, a ponadto dla kibiców. Zbigniew Grześkowiak chętnie udostępni swe trzy jachty motorowe dla wszystkich organizatorów wszelkich imprez na wodach Jeziora Dąbie, Zalewu Szczecińskiego oraz Bałtyku.

Gmina Stepnica przygotowała Puchary Wójta Gminy Stepnica, nagrody w postaci lokalnych pamiątek, pamiątkowe metalowe tabliczki na drewnie dla pierwszych trzech jachtów balastowych oraz znakomity poczęstunek. Kibicowali również goście z Niemiec, którzy przypłynęli dwoma statkami pasażerskimi. A bezpośrednio przed żeglarzami na scenie przy Morskim Porcie Stepnica odbyły się wybory Miss Lata nad Zalewem Szczecińskim, które wygrała Agata Wójcik ze Stargardu Szczecińskiego. Atrakcji przez trzy Dni Stepnicy było wiele i już teraz żeglarze zapowiadają swój równie liczny udział w III Regatach o Puchar Wójta Gminy Stepnica w dniu 12.07.2014 r.

Wyniki KWR  >>>

Wyniki OPEN  >>>

Wyniki ORC  >>>

Wyniki jachtów mieczowych  >>>

 

 

Regaty w obiektywie

 

 

 

 

 

 

 

I Regaty Stepnica 2012

                                                                                                   

 

                                            Regaty Stepnica smaczne i dynamiczne

W dniu 14 lipca odbyły się po raz pierwszy Regaty Stepnica.  Wystartowało 18 jachtów w 8 grupach.  W poszczególnych grupach zwyciężyli

Grupa I KWR – jacht Scooby Doo ze skipperem Walerianem Zegzdrynem z Jacht Klubu 4 Wiatry Świnoujście,

Grupa II KWR – jacht Umbriaga ze skipperem Stanisławem Wondołowskim z Jacht Klubu AZS Szczecin,

Grupa III KWR – jacht  Hornet ze skipperem Tadeuszem Ciemnym z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica Świnoujście,

Grupa bez pomiarów o długości do 7,50 metrów – jacht Res Navalis ze skipperem Markiem Krzysztoszkiem z Młodzieżowego Klubu Żeglarskiego Bryza Goleniów,

Grupa  bez pomiarów o długości do 7,51 – 9,00 metrów – jacht Kastor ze skipperem Lucyną Choma z UKS Albatros Wolin,

Grupa bez pomiarów o długości powyżej 9,01 metrów – jacht Wespe ze skipperem Lechem Zajdą z Kopickiego Klubu Sportów Wodnych Szuwarek Kopice,

Grupa jachtów regatowych bez pomiarów – jacht Bryza 33 ze skipperem Tomaszem Piaseckim z Młodzieżowego Klubu Żeglarskiego Bryza Goleniów,

Grupa jachtów Omega – jacht Narcyz ze skipperem Piotrem Lisowskim z Centrum Żeglarskiego Szczecin.

Wiatr zmieniał się dynamicznie od 2 do 5 w skali Beauforta ze szkwałami i przelotnymi deszczami. Znakomita załoga Patryka Zbroji na Tomahawku zahaczyła kadłubem o podwodną roślinność i straciła szanse na zwycięstwo. Ale w trudnej sytuacji świetnie sobie poradziła i uwolniła z tej podwodnej pułapki. Startowali stepniccy jubilaci – 100 – letnia Wespe i 40 – letnia Truxa ze skipperem Sławomirem Turniakiem z LOK Stepnica. Po wyścigu smakowita zupa rybna podawana na kei przez Kucharza Regat Stepnica Marcina Świrzewskiego rozgrzała zmarzniętych zawodników.

Jeszcze bardziej rozgrzało żeglarzy wręczenie nagród przez Wójta Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego wspólnie z Sędzią Głównym Tomaszem Paterkowskim z Jacht Klubu AZS w Szczecinie, gdyż odbyło się pomiędzy pierwszą a drugą prezentacją kandydatek do tytułu Miss  Lata nad Zalewem. Żeglarze stwierdzili że konkurs ten winna wygrać nie startująca w konkursie na Miss, Sekretarz Gminy Stepnica Mariola Kwiryng, dobry duch imprezy, organizatorka części lądowej regat.

W Regatach Stepnica zadebiutował jako statek Komisji Sędziowskiej jacht motorowy Geograf armatora Zbigniewa Grześkowiaka. Ta jednostka i przebudowywany aktualnie Morski Patrol to wspaniały wkład Zbyszka w organizację regat. Wszyscy organizatorzy regat mogę skorzystać z tych jednostek. W Regatach Stepnica z pokładu Geografa dowodzonego przez kpt. Romana Kisłowskiego z Jacht Klubu AZS w Szczecinie skorzystała także ekipa Telewizji Pomerania z redaktor Magdą Suchodolską, autorką cyklu programów żeglarskich Na Fali oraz trzech fotografów – Marek Wilczek, Elżbieta Bielecka i Arkadiusz Dwulatek.

Na zakończenie Wójt Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski oraz autor i organizator regat Piotr Stelmarczyk z Jacht Klubu AZS w Szczecinie zaprosili żeglarzy na Regaty Stepnica 2013.

Warto pokreślić że deszczowa pogada nie zdołała zakłócić Regat Stepnica, a liczna publiczność na całości imprez Dni Stepnicy, w ramach których odbyły się regaty, świadczy o dobrych pomysłach i organizacji tej dużej imprezy przez Urząd Gminy Stepnica.

Wyniki:

Bez pomiaru >>>

Wyniki KWR >>>

Autor i organizator Regat Stepnica Piotr Stelmarczyk Jacht Klub AZS Szczecin

 

 

<<< powrót na stronę główną

 

 

Partnerzy